Bardzo popularne ubezpieczenie od NNW dzieci i młodzieży, prowadzą w Polsce prawie wszyscy ubezpieczyciele. Przed początkiem nowego roku szkolnego trwa "kampania" ofert tego ubezpieczenia, a ubezpieczający rodzice stoją przed dylematem wyboru; ubezpieczenia grupowego w szkole lub indywidualnego, u tego lub innego ubezpieczyciela. A w zasadzie podstawowe ubezpieczenie u wszystkich jest prawie takie same. Są jednak wyjątki i chcemy je pokazać, prezentując najlepsze rozwiązania z trzech zakładów ubezpieczeniowych, z którymi współpracuje Alwis&Secura.
Ogólnie rzecz biorąc, NNW dzieci to dobrowolne ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków, które ochrania finansowo zdrowie i życie dziecka, zapewniając wypłatę odszkodowania przede wszystkim za: poważne zachorowanie, urazy (np. złamania, zwichnięcia, skręcenia), trwałe uszczerbki na zdrowiu i śmierć ubezpieczonego dziecka. Ochrona działa nie tylko w szkołach i innych placówkach podczas roku szkolnego, ale również poza nimi, także w okresie wakacji, w kraju oraz za granicą, głównie we wszystkich krajach Unii Europejskiej, albo i na całym świecie. NNW szkolne - w zależności od rodzaju wybranego pakietu - może gwarantować również pokrycie kosztów między innymi: hospitalizacji wskutek nieszczęśliwego wypadku, zakupu przedmiotów ortopedycznych, rehabilitacji, pomocy psychologicznej, pomocy lekarskiej i pielęgniarskiej w domu, domowych korepetycji i kilku innych.
Ubezpieczenie od NNW działa zarówno w placówkach publicznych, jak i prywatnych. Może ono obejmować również młodzież, studentów do 26. roku życia i całoroczna ochrona może działać również na uczelniach wyższych i poza nimi. Indywidualnie ubezpieczyciel może także określić, że ubezpiecza wyłącznie studentów dziennych, oraz podczas staży i praktyk. Ubezpieczenie to obejmuje także zajęcia sportowe, czyli obejmuje ochroną szkody, które powstaną wskutek uprawiania dyscyplin określonych w umowie. Niektóre ZU zapewniają ochronę dzieciom i nastolatkom podczas wyczynowego uprawiania sportu, ale np. obejmuje ona tylko młodzież do lat 18, bez studentów. Sport, także wyczynowy, może być uprawiany na zajęciach szkolnych lub pozaszkolnych, w życiu prywatnym, w ramach członkostwa w klubie sportowym, podczas zawodów, imprez i obozów sportowych.
Także różny jest wiek, od którego może być ubezpieczone dziecko. Najczęściej jest to 3 lata, ale niektóre ZU ubezpieczają już od pierwszego roku życia. Nie jest ważne także czy dziecko chodzi do żłobka, przedszkola, czy przebywa w domu i w zasadzie bez względu na stan zdrowia, np. posiada indywidualny tok nauczania w domu.
Czy to ubezpieczenie jest obowiązkowe, jak propagują to niektórzy? Nie, NNW dla dzieci jest dobrowolne, co oznacza, że rodzic, opiekun, ma prawo odmówić zakupu ubezpieczenia zaproponowanego na zebraniu rodziców i może ubezpieczyć dziecko indywidualnie na własną rękę. Mylne przeświadczenie, że NNW szkolne jest obowiązkowe, często wynika ze sposobu prezentacji oferty ubezpieczeniowej w szkole.
Ubezpieczenia indywidualne dzieci i młodzieży to dla dziecka bardziej rozbudowana ochrona dostosowana do indywidualnych jego potrzeb. Indywidualna polisa NNW jest świetnym uzupełnieniem ubezpieczenia, proponowanego zazwyczaj na początku roku szkolnego w placówkach oświatowych. Trzeba jednak wiedzieć, że polisa kupowana na własną rękę w danym zakładzie ubezpieczeniowym - oferowanym przez OFWCA Alwisa - to zawsze o wiele wyższa suma ubezpieczenia niż w przypadku polisy, zawieranej przez rodziców w szkole. Indywidualne ubezpieczenie NNW dziecka zapewnia bardziej szeroki zakres ochrony oraz wysokie sumy ubezpieczenia i jest dostosowane do indywidualnych potrzeb dziecka, jego zainteresowań np. sportowych.
Polisę NNW dziecka można i należy dostosowywać do konkretnych jego potrzeb. Najczęściej można wybrać jeden z kliku lub nawet kilkunastu pakietów, jakie posiadają polscy ubezpieczyciele. Przeważnie różni je wysokość sumy ubezpieczenia oraz proponowany zakres udzielanej ochrony ubezpieczeniowej. Oczywiście im wyższa suma ubezpieczenia i zakres ochrony, tym składka ubezpieczeniowa jest także wyższa.
Przedstawione powyżej ogólne zasady ubezpieczenia dzieci od NNW dotyczą w zasadzie wszystkich ubezpieczycieli. Tak jak już wspomniałem na wstępie, niektórzy z nich posiadają w swojej ofercie "szczególne" ryzyka obejmowane proponowaną ich ochroną. Dlatego menedżerowie: Compensy - Elżbieta Dara, Generali – Adrian Broński, i InterRisk - Natalia Niezgodzka; przedstawią je naszym czytelnikom. Menedżerowie Ci są opiekunami dystrybutorów/OFWCA w Alwisie.
dr Stanisław Kuta
Doradca Zarządu Alwis&Secura
Elżbieta Dara – Regionalny Menadżer Sprzedaży w Compensie „Ubezpieczenia szkolne NNW „są szyte” na miarę współczesnych wyzwań: od wsparcia psychologicznego po korepetycje.”
Bezpieczeństwo dzieci ważne jest nie tylko w czasie zajęć szkolnych, ale także poza nimi. Ubezpieczenia szkolne od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) oferowane przez Compensę oraz Wienera (po połączeniu) to kompleksowa ochrona zdrowia i życia dzieci oraz młodzieży do 26. roku życia. Compensa oferuje ubezpieczenia szkolne a w nich, szeroką ochronę, dostosowaną do zmieniających się potrzeb dzieci. Zarówno w Compensie, jak i Wienerze ubezpieczenie to obejmuje takie elementy, jak choćby ochronę mienia pozostawionego w szatni, koszty korepetycji czy OC w życiu prywatnym. To także ochrona w przypadku, gdy dziecko stanie się ofiarą hejtu w internecie.
Dzieci są ciekawe świata, co sprawia, że często narażone są na różnego rodzaju wypadki. A szkolne NNW obejmuje szeroki zakres ryzyk, w tym ochronę zdrowia i życia dziecka. Obejmują także inne zdarzenia, jakie mogą się zdarzyć w życiu każdego młodego człowieka. Między innymi: psychologiczne wsparcie w razie hejtu w internecie.
Zarówno ubezpieczenie szkolne Compensy, jak i Wienera w ramach assistance pomaga między innymi w przypadku coraz powszechniejszego, niebezpiecznego zjawiska – hejtu w internecie.Gdy objęte ubezpieczeniem dziecko stanie się ofiarą znieważenia, cyberbullingu, negatywnych oraz innych działań przemocowych w sieci, wówczas jest obejmowane pomocą psychologiczną w formie wideo rozmowy, rozmowy telefonicznej, czatu online albo w formie odpowiedzi mailowych. Zakres ubezpieczenia obejmuje organizację i pokrycie kosztów udzielenia dziecku takiego profesjonalnego wsparcia.
Kolejna możliwość to korepetycje dla dziecka. W zakresie ubezpieczenia Compensa/Wiener posiadają również pokrycie kosztów korepetycji, które były niezbędne w trakcie trwania roku szkolnego, jeżeli w następstwie nieszczęśliwego wypadku Ubezpieczony nie mógł pobierać nauki w szkole przez okres co najmniej 7 dni. Odszkodowanie jest wypłacane na podstawie zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego niezdolność do nauki wskutek nieszczęśliwego wypadku, zaświadczenia ze szkoły o niepobieraniu nauki oraz dokumentu potwierdzającego poniesienie kosztów korepetycji.
Innym ważnym ryzykiem objętym ubezpieczeniem jest odpowiedzialność cywilna (OC) w życiu prywatnym. Zakres takiego ubezpieczenia obejmuje zdarzenia, które miały miejsce w życiu prywatnym, lub w czasie praktyk zawodowych lub stażu zawodowego, a także podczas pracy w charakterze wolontariusza. Ubezpieczenie OC to odpowiedzialność za szkody, które dziecko wyrządziło osobom trzecim, na przykład, gdy zniszczyło czyjeś mienie (jak ubrania, rower, telefon komórkowy) albo spowodowało wypadek np. popychając kolegę, czy wjeżdżając w kogoś rowerem, powodując u niego rozstrój zdrowia albo śmierć.
Obejmujemy także ubezpieczeniem rzeczy ucznia w szatni pod ochroną. Obejmuje ono cenne przedmioty dziecka pozostawione w szkolnej szatni. W razie ich kradzieży lub zaginięcia zostanie wypłacone odszkodowanie w wysokości 300 zł. Wiener lub Compensa ponoszą odpowiedzialność, jeśli mienie znajduje się w szatni (potwierdzeniem oddania rzeczy jest dokument lub numerek przypisany do danego wieszaka) lub pomieszczeniu wydzielonym boksami dla poszczególnych grup (np. klas).
Tak więc Compensa i Wiener oferują różne warianty ubezpieczenia, różniące się zakresem ochrony i ceną. Każdy znajdzie ochronę dopasowaną do swoich potrzeb. Umowę ubezpieczenia można zawrzeć na okres roku kalendarzowego, co zapewnia ochronę przez 365 dni od daty jej zawarcia. Opłata za polisę jest jednorazowa, nie ma możliwości płatności ratalnej. Dodatkowo zakup online pozwala na szybki i wygodny proces wykupienia polisy przez internet.
Tak więc ubezpieczenia NNW szkolne, Compensy oraz Wienera to atrakcyjna oferta, która zapewnia wszechstronną ochronę zdrowia i życia dziecka. Nowoczesny zakres ubezpieczenia może stanowić przewagę dla nieprzekonanych rodziców, a wyżej opisane, wybrane ryzyka mogą przekonać nawet najbardziej wymagających klientów.
Adrian Broński – Menedżer Sprzedaży w Generali TU S.A. przedstawia pakiet „Generali, z myślą o NNW”
Dla każdego rodzica najważniejsze jest zdrowie dziecka i wspieranie jego rozwoju.
Dzięki „Generali, z myślą o NNW” pakiet dla dziecka, rodzic może otrzymać niezbędną pomoc finansową w razie nieszczęśliwego wypadku, poważnego zachorowania czy innych nieprzewidzianych zdarzeń. Oprócz typowych świadczeń związanych z nieszczęśliwym wypadkiem Generali oferuje świadczenia mogące pomoc rodzicowi w innych nieprzewidzianych sytuacjach związanych ze zdrowiem dziecka.
Pierwszym z nich jest świadczenie „Pomoc psychologiczna” oferowane w każdym z czterech wariantów pakietu NNW dziecko, bez względu na wiek. Polega ono na zwrocie kosztów wizyt u psychologa lub psychiatry poniesionych w następstwie zajścia traumatycznej sytuacji. Zakres świadczenia dotyczy sytuacji wskazanych w ogólnych warunkach ubezpieczenia tj.: śmierć rodzica dziecka, śmierć rodzeństwa dziecka, próba samobójcza dziecka, oraz zdiagnozowanie poważnego zachorowania u dziecka (wykaz chorób wskazany w ogólnych warunkach ubezpieczenia, np. cukrzyca, niewydolność nerek, niewydolność wątroby, nowotwór złośliwy z białaczkami i chłoniakami). Obejmuje także, sytuacje, w której dziecko doznało prześladowania w placówce oświatowo-wychowawczej oraz wypadek komunikacyjny, w którym uczestniczyło dziecko.
Koszty zwracane są na podstawie rachunków lub faktur oraz na podstawie dokumentu potwierdzającego zaistnienie sytuacji traumatycznej w okresie udzielania ochrony ubezpieczeniowej.
Kolejnym świadczeniem rozszerzającym zakres pakietu NNW dziecko jest „Organizacja i pokrycie badań profilaktycznych BRCA1 i BRCA2”. Oferowane jest ono w trzech wariantach pakietu, także bez względu na wiek dziecka.
Geny BRCA1 i BRCA2 produkują białka regulujące naprawę uszkodzonego DNA. Jeśli ulegną mutacji, to nie będą mogły wykonywać prawidłowo swojej funkcji, co może być przyczyną powstawania nowotworów. Mutacje w tych genach znacznie zwiększają ryzyko zachorowania na: raka jajnika, raka sutka, raka prostaty. Mutacje w genach BRCA1 i BRCA2 mogą być także przekazywane potomstwu. Oznacza to, że potomstwo również może być narażone na większe ryzyko zachorowania na raka jajnika, raka sutka i raka prostaty.
Warunkiem skorzystania z tego świadczenia jest zdiagnozowanie u rodzica w trakcie trwania umowy ubezpieczenia nowotworu prostaty, sutka lub jajnika. Generali na wniosek rodzica zorganizuje i pokryje koszty badania dziecka na obecność mutacji genów BRCA1 i BRCA2.
Badania krwi lub wymazy odbywają się w placówkach medycznych w pobliżu zamieszkania dziecka. Wyniki badań przesyłane są bezpośrednio do rodzica dziecka.
Wczesna identyfikacja mutacji w genach BRCA1 i BRCA2 może pozwolić na odniesienie korzyści poprzez wdrożenie postępowania redukującego ryzyko zachorowania na nowotwór.
Trzecim świadczeniem jest „Druga opinia medyczna” dostępna w ostatnim najszerszym wariancie pakietu NNW dziecko. W ramach tego świadczenia Generali zorganizuje i pokryje koszty sporządzenia drugiej opinii medycznej na terenie Polski, jak i za granicą, jeśli w trakcie udzielania ochrony ubezpieczeniowej u dziecka zostanie zdiagnozowane poważne zachorowanie (m.in. nowotwór złośliwy z białaczkami i chłoniakami, cukrzyca, dystrofia mięśniowa, guzy śródczaszkowe, niewydolność nerek, niewydolność wątroby itd. ).
Po zdiagnozowaniu choroby, rodzic dziecka może otrzymać drugą opinię wybitnych w danej dziedzinie specjalistów, najlepszych lekarzy. Generali pomoże również rodzicowi zebrać dokumentację, przetłumaczy ją na odpowiedni język, przekaże do specjalisty, a po otrzymaniu opinii przetłumaczoną na język polski przekaże rodzicowi dziecka.
W ramach drugiej opinii znajduje się również wskazanie lekarzy, którzy podjęliby się procesu leczenia za granicą.
Natomiast Natalia Niezgodzka – Menadżer Sprzedaży w InterRisk, przedstawia kompleksową ochronę dzieci w ubezpieczeniu EDU Plus
Co roku rodzice stają przed wyborem nie tylko odpowiedniego plecaka czy piórnika, ale przede wszystkim zapewnienia swojemu dziecku właściwej ochrony ubezpieczeniowej. InterRisk w szerokim wachlarzu ubezpieczeń oferuje EDU Plus. Rozwiązanie, które doskonale wpisuje się w aktualne trendy
i gwarantuje wszechstronną ochronę przez cały rok.
Moja córka rozpoczyna w tym roku przygodę ze szkołą, co napawa mnie niemałym stresem. Jak dziś, pamiętam jej pierwszy dzień w żłobku, który to moja córka przeżyła bezboleśnie, przechodząc płynnie z rąk mamy do rąk żłobkowej cioci. Jeszcze przez 40 minut siedziałam ze łzami w oczach pod drzwiami, martwiąc się o moje maleństwo. Strach u rodzica jest czymś zrozumiałym, na każdym etapie życia objawia się on w różny sposób.
Ubezpieczenie EDU Plus InterRisk to flagowe rozwiązanie InterRisk przygotowane z myślą o zapewnieniu najlepszej ochrony naszym pociechom od chwili narodzin, aż do wieku młodzieńczego. Polisa gwarantuje zapewnienie kompleksowej opieki, na którą składa się m.in.: zwrot kosztów leczenia i rehabilitacji, hospitalizacja, czy wypłata świadczenia w przypadku uszczerbku na zdrowiu, bądź utraty życia w przypadku wystąpienia nieszczęśliwego wypadku.
Większość dzieci i młodzieży oprócz zajęć szkolnych korzysta z dodatkowych lekcji, korepetycji, także tych sportowych. Ubezpieczenie szkolne, nawet to wykupione grupowo w placówce szkolnej działa nie tylko w trakcie zajęć, ale przez 24h na dobę. Co istotne, wyczynowe uprawianie sportu, zgodnie z definicją naszych OWU to uczestniczenie w treningach, zawodach, zgrupowaniach i obozach kondycyjnych lub szkoleniowych w ramach pozaszkolnych klubów, związków i organizacji sportowych, także za wynagrodzeniem, tj. w przypadku otrzymywania wynagrodzenia na podstawie umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej z tytułu uprawiania sportu, zarówno w formie indywidualnej, jak i zespołowej. W żaden sposób nie wykluczamy możliwości ubezpieczenia dzieci uczęszczających do szkół sportowych. Mamy jedynie listę sportów, za które nie bierzemy odpowiedzialności, czyli tzw. sporty ekstremalne lub zgodnie z definicją OWU, sporty i aktywności wysokiego ryzyka. Tegoroczną nowością jest włączenie do zakresu w ubezpieczeniu indywidualnym dla ubezpieczonych w wieku do 20 lat wyczynowego uprawiania sportu (bez zwyżki składki czy konieczności zaznaczania dodatkowej opcji w kalkulatorze), a także rozszerzenie odpowiedzialności za szkody, które powstały w związku z biernym udziałem Ubezpieczonego w aktach terroru, niezależnie czy dziecko będzie ubezpieczone indywidualnie przez rodzica, czy grupowo w szkole.
W ramach EDU Plus InterRisk proponuje m.in. świadczenie usług Asysty Prawnej
w odniesieniu do problemów prawnych związanych z życiem prywatnym Ubezpieczonego oraz organizację i pokrycie kosztów pomocy informatycznej, psychologicznej czy pomocy prawnej w ramach opcji Hejt Stop. Przypominam, że Ubezpieczonym może być dziecko, ale także pracownik oświatowy.
Co możemy powiedzieć o Asyście Prawnej?
To przede wszystkim szybka pomoc telefoniczna, gdy potrzebujemy natychmiastowej konsultacji w sprawach związanych zarówno z życiem zawodowym, ale i prywatnym. To również możliwość skorzystania z konsultacji w szerszym zakresie – analiza konkretnej sytuacji prawnej, w tym dokumentów.
Zakres wątpliwości i problemów prawnych jest ogromny: od prawa pracy (np. pozew przeciwko szkole, bezpodstawne zwolnienie nauczyciela), przez wątpliwości z zakresu prawa rodzinnego i opiekuńczego lub problemy z ustaleniem czynności, które musi podjąć szkoła w przypadku wystąpienia nieszczęśliwego wypadku na terenie szkoły – w takiej sytuacji jeden telefon może pomóc rozwiązać problem, czy też rozwiać nasze wątpliwości.
To o czym warto pamiętać, ochrona prawna gwarantuje pomoc profesjonalisty w zakresie problemów lub wątpliwości natury prawnej, związanych z wykonywaniem zawodu. Zapewnia także środki na pokrycie kosztów prawnika (radcy prawnego lub adwokata), który będzie reprezentować Ubezpieczonego w postępowaniu przed sądem. Najczęściej do sądu trafiają sprawy dotyczące mobbingu lub dyskryminacji w miejscu pracy, wypadków na terenie szkoły (pracownicy oraz uczniowie). Polisa może więc stanowić ważne oręże w walce na drodze sądowej.
Ubezpieczenie EDU Plus InterRisk obejmuje: koszty reprezentacji Klienta przed sądem – wynagrodzenie adwokata lub radcy prawnego, koszty sądowe – opłaty, koszty biegłych, stawiennictwa stron w sądzie oraz koszty strony przeciwnej w przypadku, gdy do ich pokrycia Klient zobowiązany jest prawomocnym orzeczeniem sądu.
I tutaj uwaga: Alwis&Secura posiada specjalną ofertę EDU Plus. Dodatkowo mamy wynegocjowaną zniżkę 20% dla pracowników oświatowych decydujących się na zawarcie Ochrony Prawnej.
Unikatowym rozwiązaniem zaproponowanym przez InterRisk jest opcja dodatkowa „Zwrot kosztów wycieczki szkolnej”. Wypłata świadczenia przysługuje, kiedy Ubezpieczony nie mógł uczestniczyć w zorganizowanej przez placówkę szkolną wycieczce z powodu pobytu w szpitalu lub leczenia ambulatoryjnego związanego ze skutkami nieszczęśliwego wypadku.
Ubezpieczenia szkolne dopasowane są dla dzieci od najmłodszych lat, ale nie zapominamy o studentach. Nasze ubezpieczenia w formie indywidualnej dostępne są dla osób do 26 roku życia. Przy tej okazji warto wspomnieć o rozszerzeniu dedykowanym głównie dla studentów medycyny – koszty leczenia po ekspozycji. Są to wydatki powstałe po ekspozycji na materiał zakaźny, do której doszło podczas kwalifikacji do wykonywania zawodu medycznego (wirus HIV lub wirus WZW). Możliwość kontaktu z czynnikiem biologicznym może skutkować koniecznością wszczęcia natychmiastowego leczenia, aby ograniczyć niebezpieczeństwo rozwinięcia się u eksponowanego określonej jednostki chorobowej. Przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych nie jest możliwe unikniecie takiego ryzyka, dlatego niewątpliwie może pojawić się konieczność pokrycia związanych z tym kosztów leczenia.
Szacuje się, że jednostkowe leczenie poekspozycyjne kosztuje średnio 4-6 tysięcy złotych. Do tego należy doliczyć koszty pośrednie, czyli leczenie chorób, które rozwinęły się w następstwie ekspozycji. W ramach produktu EDU Plus student może liczyć na konsultacje specjalistyczne, badania diagnostyczne, a także profilaktykę lekową po ekspozycji.
Propozycja ubezpieczeniowa InterRisk dla szkół i rodziców jest z pewnością na czasie, gdyż uwzględnia nawet ochronę w przypadku ugryzienia przez kleszcza. W „Pakiecie Kleszcz”, rodzice mają zagwarantowane pokrycie kosztów badań diagnostycznych, antybiotykoterapii, usunięcia kleszcza oraz wypłatę świadczenia za rozpoznanie boreliozy. Ponadto EDU Plus daje możliwość uzyskania drugiej opinii lekarskiej rekomendowanej placówki medycznej w przypadku zachorowania na poważną chorobę w trakcie trwania ochrony ubezpieczeniowej.
EDU Plus zawiera wiele innowacyjnych rozwiązań, jak TeleMedycyna, czyli szybkie
i wygodne konsultacje online: lekarza internisty, pediatry, ginekologa, urologa i psychologa, wsparcie finansowe dla rodzica lub opiekuna prawnego w akcji poszukiwawczej zaginionego dziecka, czy zwrot kosztów uszkodzonej pompy insulinowej lub aparatu ortodontycznego na terenie szkoły w wyniku nieszczęśliwego wypadku.
Pamiętacie jeszcze Mamę, która siedzi w żłobku przez 40 minut po „oddaniu” swojego dziecka? Zapewne w jakimś stopniu powtórzy się ta sytuacja, jak będę we wrześniu odprowadzać córkę do pierwszej klasy, aby rozpoczęła swoją przygodę jako uczennica podstawówki. Lecz wiem, że będę znacznie spokojniejsza, gdyż moja córka jest ubezpieczona w ramach EDU Plus. Mimo, że strach przed nieznanym trochę pozostał, to moje poczucie bezpieczeństwa i przekonanie, że w przypadku jakichkolwiek nieprzewidzianych zdarzeń losowych, nie pozostaniemy same, wzrosły niepomiernie.