Wypadek poza granicami kraju
Nasz współpracownik z Tarnowa sygnalizuje problem. Jego klient miał wypadek za granicą (Słowenia) spowodowany przez tamtą osobę. Spisali protokół, ale teraz w kraju ma kłopoty z likwidacją szkody i zwrócił się w tej sprawie o pomoc do naszej OFWCA.
Pomimo prawnych uregulowań, w praktyce z likwidacją szkód powstałych za granicami Polski jest różnie. Także procedury w razie wypadku za granicą i dochodzenia roszczeń są uzależnione od tego, w jakim państwie doszło do zdarzenia oraz od tego, w jakich państwach zarejestrowane były pojazdy uczestników wypadku (np. obce państwo i wypadek samochodów zarejestrowanych w innych państwach). To ważne, ponieważ bardzo często ustalenie Ubezpieczyciela sprawcy po powrocie do kraju jest utrudnione, a nawet niemożliwe, jeśli nie dysponuje się szczegółowymi danymi.
Dlatego na miejscu wypadku należy zawsze sporządzić dokument — protokół ze zdarzenia oraz wykonać jak najwięcej zdjęć np. telefonem komórkowym, także dokumentów sprawcy, czyli dowodu rejestracyjnego pojazdu, prawa jazdy itd. Muszą w nim znaleźć się wszystkie dane i opisy zdarzenia.
Najlepiej wtedy sporządzić tzw. "Wspólne oświadczenie o zdarzeniu drogowym", zalecane przez Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Wzór takiego uniwersalnego oświadczenia w języku np. polskim i angielskim znajduje się na stronie PBUK i jest do pobrania na stronie BUK. W zasadzie każdy kierowca wyjeżdżający za granicę powinien posiadać taki druk w swoim samochodzie. Podobne druki stosowane są także za granicą. Podczas wypadku czy kolizji uczestnicy są zestresowani i często zapominają zapisać najważniejsze sprawy, a taki druk o tym przypomina.
Jeśli chodzi o pomoc w kraju, to szczegóły dotyczące wypadku w danym kraju można uzyskać na stronie PBUK . Natomiast trzeba zawsze pamiętać, że jeśli do wypadku doszło za granicą, to sposób postępowania odszkodowawczego zależy od przepisów obowiązujących w kraju, w którym miał on miejsce. W większości państw Unii Europejskiej w przypadku zwykłej kolizji — bez ofiar lub rannych - nie ma obowiązku powiadamiania Policji. Uwaga - nie we wszystkich. W pierwszym przypadku wystarczy, że uczestnicy zdarzenia spiszą wspólne zgłoszenie szkody posługując się najlepiej "Wspólnym oświadczeniem o zdarzeniu drogowym".
W tym konkretnym przypadku nasza OFWCA powinna pomóc Klientowi wyjaśnić sprawy i ustalić tok postępowania za pośrednictwem strony PBUK.