Zadzwoń do nas: 18 444 28 20
Zadzwoń do nas: 18 444 28 20
Znajdź oddział
Oddziały

Alwis & Secura – Oddział Nowy Sącz
Naściszowska 11
33-300 Nowy Sącz
18 262 00 67
sacz@alwis.pl
mprusak@alwis.pl

Alwis & Secura – Oddział Katowice
ul. Żelazna 17C/10
40-851 Katowice
48 882 121 639
aprzybylska@alwis.pl
katowice@alwis.pl

Alwis & Secura – Oddział Tarnów
Kochanowskiego 37
33-100 Tarnów
14 656 16 38
tarnow@alwis.pl 
mlisowska@alwis.pl

Alwis & Secura – Oddział Kielce
ul. Czachowskiego 40
25-382 Kielce
41 365 16 41
ltuz@alwis.pl
kielce@alwis.pl

Alwis & Secura – Oddział Kraków
Al. 29 listopada 75/6
31-425 Kraków
12 648 03 64
krakow@alwis.pl
blyszczarz@alwis.pl 

Alwis & Secura – Oddział Rzeszów
Kopernika 18 A
35-002 Rzeszów
882 122 746
rzeszow@alwis.pl
skudyba@alwis.pl

Alwis & Secura – Oddział Radom
ul. Żwirki i Wigury 33, lok. 6
26-600 Radom
696 891 280
bgajda@alwis.pl
radom@alwis.pl

Szkody z OC rolnika przy wykonywaniu oprysków

Widać, że zbliża się okres zawierania ubezpieczeń rolnych, ponieważ mamy więcej zapytań o obowiązkowe ubezpieczenia gospodarstw rolnych i OC rolnika. Tym razem pytanie z Oddziału tarnowskiego. Chodzi o problem "odpowiedzialności ubezpieczyciela za szkody wyrządzone przez rolnika podczas wykonywania przez niego oprysków agrotechnicznych, także o szkody w pszczołach".

Rolnicy wykonują opryski zgodnie z zaleceniami agrotechnicznymi i są one niezbędne w celu uchronienia swoich plonów przed chorobami, zarazami itd. Powinny być wykonywane zawsze zgodnie z zaleceniami producenta, dobranym środkiem chemicznym oraz z przestrzeganiem podstawowych zasad wykonywania oprysków np. w dzień bez wiatru, o określonej porze dnia oraz z zachowaniem okresów karencji. Jeśli wszystkie te zasady będą przestrzegane i nastąpi szkoda np. w części upraw sąsiada, czy w pszczołach to wypłata odszkodowania powinna nastąpić. Oczywiście rolnik musi wykazać, że wszystko wykonał prawidłowo (np. przechowywać opakowania po zastosowanych środkach, posiadać instrukcje, posiadać specjalne szkolenia, jeśli są wymagane i sprawny sprzęt.

Z praktyki wiemy, że ubezpieczyciele często odmawiają uznania szkody powołując się na wyłączenie "tzw. szkody środowiskowe" zawarte w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych. Natomiast jest to nadinterpretacja zapisów ustawy i w postępowaniach sądowych odszkodowania są uznawane. Samo pojęcie "szkody środowiskowej" jest inaczej interpretowane w praktyce stosowania prawa.

Trzeba także pamiętać o przepisach szczegółowych (zawartych w ulotkach, instrukcjach) i dobrych praktykach sąsiedzkich. Np. rolnik przed opryskami powiadamia właściciela pasieki o terminie wykonywania oprysku i pszczelarz może zamknąć w tym czasie wyloty z uli. Dotyczyć to może także nieprzebywania osób postronnych w rejonie wykonywania oprysków.

Ważne jest, aby zawsze przy wykonywaniu oprysków i prac przygotowawczych zachować jak najdalej idącą ostrożność. I to w razie sporu przy odszkodowaniu należy udowodnić. Dlatego coraz częściej usługi oprysku zleca się wyspecjalizowanym firmom, spełniającym wszystkie bardzo ostre wymagania np. w stosunku do osób je wykonujących: jednorazowe ubrania ochronne, maski ochronne, utylizacja ubrań i mycie sprzętu. Podam przykład: rolnik po wykonaniu oprysku umył sprzęt w stawie sąsiada. Doprowadziło to do wytrucia ryb w stawie. Ubezpieczyciel - słusznie - odmówił wypłaty odszkodowania uznając, że działanie rolnika było "rażącym naruszeniem prawa", gdyż w instrukcji stosowania środka użytego do oprysku było specjalne ostrzeżenie i podane zasady utylizacji jego odpadów, także z mycia sprzętu. Trzeba bowiem pamiętać, że stosujemy coraz to nowe, lepsze, skuteczniejsze środki, bezpieczniejsze dla środowiska, ale bardziej toksyczne.

Tagi:
O autorze

dr Stanisław Kuta
dr Stanisław Kuta

Doradca Zarządu Alwis&Secura

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Serwis wykorzystuje pliki cookies służące do ułatwienia korzystania z serwisu i ulepszenia funkcjonalności. Korzystanie z naszego serwisu internetowego bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, prosimy o dokonanie zmian w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej. Kontakt

Rozumiem