Agent z regionu rzeszowskiego pyta:
"Klient posiada quada zarejestrowanego jako ciągnik rolniczy. Jak ma go prawidłowo ubezpieczyć, aby w razie zdarzenia nie było kłopotów?"
Jak definiujemy quada?
Quadów mamy coraz więcej i pytanie jest bardzo aktualne. Quad to pojazd otwarty, silnikowy, bez kabiny, przeznaczony głównie do sportu i rekreacji. Natomiast może być także przeznaczony do innych celów: specjalistycznych, do przewozu ładunków i osób. Przeznaczony z zasady do poruszania się poza drogami utwardzonymi, może posiadać kilka napędów i może mieć gąsienice
Obowiązek posiadania OC quada
W Polsce quad ma obowiązek posiadania obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdu mechanicznego (OC ppm). Obowiązują tutaj wszystkie zasady jak przy ubezpieczeniu każdego innego pojazdu silnikowego, samochodowego. Ubezpieczając pojazd czterokołowy, jakim jest quad trzeba pamiętać, że działają tu takie same mechanizmy i przepisy , które działają w przypadku klasycznych ubezpieczeń OC ppm dla samochodów.
Od czego zależy wysokość składki OC quada?
Składka będzie więc zależna w dużym stopniu od wieku kierowcy, od tego jak długo ma on prawo jazdy, oraz jaka jest moc silnika danego pojazdu. Quady różnią się między sobą mocą posiadanego silnika i im mocniejszy silnik tym składka z zasady jest wyższa. Mocniejszy silnik to również większa moc samego pojazdu, a co za tym idzie znacznie poważniejsze zagrożenia na drodze. Natomiast marka i model pojazdu - poza kilkoma ZU - nie wpływają na wysokość składki. Ustawa o ruchu drogowym rozróżnia: czterokołowce duże i małe. Dla prowadzenia pierwszych wymagane jest prawo jazdy kategorii B, B1 i minimum 18 lat, a dla drugich AM i wiek powyżej 14 lat.
Jakie ubezpieczenie będzie najlepsze?
Gdy trzeba ubezpieczyć quada, warto poszukać takiego Ubezpieczyciela, który oferuje ubezpieczenia dedykowane pojazdom czterokołowym. Takie ubezpieczenia są zwykle bardziej dopasowane do sytuacji, a często również tańsze. Warto także sprawdzić, czy zniżki uzyskane na innym ubezpieczonym pojeździe można przenieść na ubezpieczenie quada. Bo w niektórych towarzystwach można, a w innych nie. Właśnie dlatego - podczas rozpoznania potrzeb klienta - sprawdzenie tej informacji może mieć bardzo duże znaczenie.
Zaporowe ceny OC
Warto też wiedzieć, że niektóre towarzystwa nie chcą ubezpieczać quadów, a w szczególności pojazdów niezarejestrowanych. Stosują wtedy stawki zaporowe (wysokie), bo nie wolno im odmówić zawarcia obowiązkowego ubezpieczenia OC ppm. Należy wtedy wymagać od ubezpieczyciela, by wystawił taką polisę, gdyż jest to jego obowiązkiem. Do rejestracji musi być bowiem zgłoszony pojazd posiadający ważne ubezpieczenie OC. Dane z dowodu rejestracyjnego zawsze można uzupełnić. A quad - nawet taki, który nie ma jeszcze tablic rejestracyjnych - ma swoje numery identyfikacyjne, na bazie których ubezpieczenie może zostać zawarte.
Upewnij się jak ubezpieczyciele kwalifikują ubezpieczenie quada
Przy ubezpieczeniu należy sprawdzać wszystkie szczegóły ponieważ ZU różnie kwalifikują takie ubezpieczenia - jako pojazdy samochodowe, jako motocykle, a nawet jako motorowery (do 50 cm3 pojemności i 45 km/h). Także klienci różnie rejestrują swoje quady np. jako traktory rolnicze. Często są tak kupowane, a później rejestrowane jako traktory jeśli są np. przeznaczone głównie dla gospodarstw rolnych. Składka np. za ubezpieczenie OC ppm quada ciężkiego (do 550 kg) może być inna dla traktora, a znacznie wyższa dla pojazdu samochodowego, czy nawet motocykla. Każdy ZU posiada swoje procedury, zasady ich kwalifikacji i ubezpieczeń quadów. I ubezpieczając pojazd w danym ZU należy się dostosować do tych wymogów nawet jeśli pojazd jest inaczej zarejestrowany lub bez posiadania rejestracji.
Quad to nie ciągnik rolniczy
Dla przykładu przekazuje stanowisko PZU, gdzie składkę za ubezpieczenie quada, który został zarejestrowany np. jako pojazd samochodowy inny, ciągnik rolniczy lub jeszcze inaczej, ustala się zawsze tak jak w przypadku quada. Składka za ubezpieczenia quadów jest wyliczana zawsze indywidualnie, z uwzględnieniem wielu czynników określanych przez ZU w procedurach.