Zadzwoń do nas: 18 444 28 20
Zadzwoń do nas: 18 444 28 20
Znajdź oddział
Oddziały

Alwis & Secura – Oddział Nowy Sącz
Naściszowska 11
33-300 Nowy Sącz
18 262 00 67
sacz@alwis.pl
mprusak@alwis.pl

Alwis & Secura – Oddział Katowice
ul. Żelazna 17C/10
40-851 Katowice
48 882 121 639
aprzybylska@alwis.pl
katowice@alwis.pl

Alwis & Secura – Oddział Tarnów
Kochanowskiego 37
33-100 Tarnów
14 656 16 38
tarnow@alwis.pl 
mlisowska@alwis.pl

Alwis & Secura – Oddział Kielce
ul. Czachowskiego 40
25-382 Kielce
41 365 16 41
ltuz@alwis.pl
kielce@alwis.pl

Alwis & Secura – Oddział Kraków
Al. 29 listopada 75/6
31-425 Kraków
12 648 03 64
krakow@alwis.pl
blyszczarz@alwis.pl 

Alwis & Secura – Oddział Rzeszów
Kopernika 18 A
35-002 Rzeszów
882 122 746
rzeszow@alwis.pl
skudyba@alwis.pl

Alwis & Secura – Oddział Radom
ul. Żwirki i Wigury 33, lok. 6
26-600 Radom
696 891 280
bgajda@alwis.pl
radom@alwis.pl

Po jakim czasie ulega przedawnieniu odszkodowanie z tytułu zdarzenia drogowego – kolizji lub wypadku.

Do naszego współpracownika zwrócił się klient z zapytaniem: " W jakim czasie mogę dochodzić roszczenia i odszkodowania z tytułu poniesionych strat w zdarzeniu drogowym".

Co do zasady, w przypadku kolizji to 3 lata. Po tym czasie, liczonym od dnia w którym poszkodowany dowiedział się o szkodzie, roszczeniu - zgodnie z prawem - się przedawniają. Istnieją jednak szczególne przypadki, kiedy szkodę można zgłosić do 10 lat od daty wypadku np. kiedy w trakcie zdarzenia doszło do popełnienia przestępstwa. Ponadto jest jeszcze kilka - rzadko spotykanych przypadków - kiedy odszkodowania można dochodzić nawet do lat 20. W praktyce odszkodowania z tytułu OC ppm wypłacane są przez ZU w ustawowym terminie, czyli 30 dni lub w dłuższym terminie jeśli okoliczności wyjaśnienia zasadności roszczenia lub jego wysokości wymagają dłuższego okresu czasu np. brak protokołu z Policji lub nie dostarczenia innych wymaganych dokumentów. Ale o tym ZU musi pisemnie powiadomić poszkodowanego.

Wszyscy wiemy, że w polskim systemie prawnym każdy pojazd poruszający się po drogach publicznych musi posiadać obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdu mechanicznego (OC ppm). Z takiej polisy sprawcy kolizji, (np. stłuczki) lub wypadku komunikacyjnego (zdarzenia drogowego, w którym są ranni lub zmarła co najmniej jedna osoba), wypłacane jest odszkodowanie wszystkim poszkodowanym: kierowcom, pasażerom, i innym użytkownikom drogi, czyli pieszym rowerzystom itd. Wypłata odszkodowania z OC ppm, nie wstrzymuje możliwości otrzymania odszkodowań z tytułu innych ubezpieczeń: auto casco, następstw nieszczęśliwych wypadków itp.

Wiele razy już pisałem o tym jak ważnym jest udokumentowanie każdego zdarzenia drogowego. Bo w zasadzie likwidacja szkody i otrzymanie odszkodowania rozpoczyna się na miejscu powstania zdarzenia drogowego czyli kolizji lub wypadku drogowego. 

Co należy zawsze  zrobić?

  • Udzielić wszystkim poszkodowanym na miejscu,  pierwszej pomocy i wezwać pomoc medyczną.
  • Wezwać Policje Państwową w każdym przypadku wypadku drogowego i kolizji, jeśli jej rozmiary lub okoliczności wskazują, że mogą powstać jakieś dalsze problemy (obcokrajowiec, sprawca nie chce podać swoich danych osobowych i okazać dokumentów lub innych podobnych przypadków). Z zasady nie należy ulegać prośbom sprawcy, aby nie powiadamiać policji.
  • Udokumentować całe zdarzenie: sporządzić wspólny protokół zdarzenia, najlepiej na gotowym druku, obowiązkowo w wersji polsko-obcojęzycznej, jeśli drugą stroną zdarzenia jest obcokrajowiec, przyjąć oświadczenie sprawcy na piśmie. Obowiązkowo wykonać należy zdjęcia na miejscu zdarzenia: widok ogólny (z budynkami, znakami, ulicami) oraz szczegółowe ukazujące uszkodzenia pojazdów, sprawcę. Dobrze także wykonać zdjęcia okazanych dokumentów sprawcy: dowodu osobistego, prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego, polisy OC ppm sprawcy itd. Zdjęcia można wykonać na telefonie i zachować (zarchiwizować).
  • Zebrać adresy świadków zdarzenia, także robiących zdjęcia.
  • Bez zwłoki zgłosić szkodę do Ubezpieczyciela sprawcy, załączając protokół Policji, dokumentację medyczną i inne dowody potwierdzające szkody na osobie i szkody rzeczowe.
  • Jeśli sprawca zbiegł z miejsca zdarzenia lub nie posiadał polisy ubezpieczenia  pojazdu,  to zawsze należy powiadomić Policję. Samo zdarzenie (kolizje, wypadek) zgłosić należy do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego za pośrednictwem dowolnego zakładu ubezpieczeniowego, najlepiej swojego, w którym posiada ubezpieczenie OC ppm.
O autorze

dr Stanisław Kuta
dr Stanisław Kuta

Doradca Zarządu Alwis&Secura

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Serwis wykorzystuje pliki cookies służące do ułatwienia korzystania z serwisu i ulepszenia funkcjonalności. Korzystanie z naszego serwisu internetowego bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, prosimy o dokonanie zmian w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej. Kontakt

Rozumiem