W roku ubiegłym w Polsce zdiagnozowano ponad 20 000 przypadków boreliozy i liczba ta systematycznie rośnie w każdym kolejnym roku. Odnotowano także około 450 przypadków kleszczowego zapalenia mózgu.
W ciągu trzech ostatnich lat liczba przypadków boreliozy wzrosła trzykrotnie, zaś kleszczowego zapalenia mózgu, aż pięciokrotnie. Winne jest głównie ocieplenie klimatu, ponieważ kleszcze mają coraz lepsze warunki do bytowania. Mózg można chronić przed kleszczami szczepionką, a prawdopodobnie w przyszłym roku dostępna będzie pierwsza na świecie szczepionka na boreliozę. Do tego czasu, gdy wystąpi rumień spowodowany ukąszeniem zarażonego kleszcza, należy przeprowadzić diagnostykę medyczną pod kątem boreliozy. Jej pozytywny wynik upoważni również do wystąpienia z roszczeniem wobec ubezpieczyciela, jeśli taka osoba posiada umowę ubezpieczenia uwzględniającą tę chorobę.
W tym roku mamy szczególnie duży wysyp kleszczy. Coraz więcej jest też pytań o możliwości takiego ubezpieczania oraz likwidację szkód.
Ubezpieczenie na wypadek ugryzienia przez kleszcza jest specjalistycznym, dobrowolnym ubezpieczeniem, które może być wsparciem w razie stwierdzenia ukąszenia i konieczności przeprowadzenia specjalistycznej diagnostyki i leczenia. Problem z leczeniem boreliozy polega głównie na trudności w dostępie do dokładnych badań diagnostycznych i niewielkiej wiedzy na temat choroby wśród lekarzy nieznających specyfiki tego schorzenia i często bagatelizujących jego specyficzne objawy. U większości ubezpieczycieli, którzy oferują taką ochronę, w ramach ubezpieczenia, możemy otrzymać: zwrot kosztów leczenia, w tym antybiotykoterapii, konieczne badania laboratoryjne oraz fachowe wsparcie w procesie całego leczenia.
Tak więc „Ubezpieczenie od kleszcza” to ubezpieczenie zapewniające pomoc w sytuacji związanej z ryzykiem zakażenia boreliozą w wyniku ugryzienia przez kleszcza. Z analizy kilkunastu warunków ubezpieczenia wynika, że obejmuje ono najczęściej:
- Telefoniczną Informację medyczną na temat postępowania, najczęściej bez limitu w trakcie trwania ubezpieczenia.
- Opiekę i pomoc Indywidualnego Opiekuna Klienta, prowadzącego Ubezpieczonego przez cały proces leczenia, także najczęściej bez limitu w trakcie trwania polisy.
- Organizację i pokrycie wszystkich niezbędnych kosztów badań diagnostycznych.
- Organizację i pokrycie kosztów konsultacji lekarskich, wymaganych procedur medycznych i leków stosowanych w leczeniu boreliozy.
- Pokrycie kosztów konsultacji weterynaryjnych, procedur weterynaryjnych i leków stosowanych w leczeniu chorób odkleszczowych psów: babeszjozy, anaplasmozy oraz boreliozy. To świadczenie oferowane jest przy specjalistycznych ubezpieczeniach, a nie występuje np. przy ubezpieczeniu NNW.
Przygotowując taką ofertę ubezpieczenia należy zwracać szczególną uwagę na proponowane zakresy, udzielanej ochrony ubezpieczeniowej, gdyż są one bardzo zróżnicowane oraz rożnie, czasem mylnie nazywane. Także w większości dostępnych ofert na polskim rynku, posiadają one ustalone limity wysokości świadczeń: całości ubezpieczenia (sublimit ogólny), limity na badania diagnostyczne, na antybiotyki, czy świadczenia na leczenie zwierząt.
Trzeba także pamiętać o kilku szczególnych warunkach, rożnych u poszczególnych ubezpieczycieli:
- Ochrona ubezpieczenia rozpoczyna się po 14 dniach od daty zawarcia umowy ubezpieczenia.
- Świadczenia są pokrywane tylko na terenie Polski.
- Ochrona ubezpieczeniowa przysługuje pod warunkiem, że usunięcie wkłutego kleszcza następuje przez lekarza, bądź należy posiadać poświadczenie przez lekarza wystąpienia rumienia wędrującego na terytorium Polski. W niektórych ubezpieczeniach zakres terytorialny ubezpieczenia można rozszerzyć.
- Ubezpieczyciel nie organizuje i nie pokrywa kosztów pierwszej pomocy medycznej związanej z ukąszeniem przez kleszcza.
„Ubezpieczenie od kleszcza” występują w rożnej formie. Jako samodzielne, ale najczęściej jako części składowe różnych innych ubezpieczeń (pakietów): ubezpieczeń zdrowotnych, turystycznych w polisach szkolnych dla dzieci i młodzieży, czy najczęściej w ubezpieczeniu od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW).
Dla przykładu ze świadczenia przy ukąszeniu przez kleszcza w ubezpieczeniu NNW dziecka można skorzystać z trzech świadczeń:
- § zwrotu kosztów wizyty lekarskiej w celu wyjęcia kleszcza lub po pojawieniu się rumienia wędrującego – do 500 PLN,
- § zwrotu kosztów badań laboratoryjnych dziecka w kierunku boreliozy – do 500 PLN,
- § zwrotu kosztów antybiotykoterapii zaleconej przez lekarza w celu leczenia boreliozy – do 500 PLN.
We wszystkich powyższych przypadkach suma ubezpieczenia wynosi po 500 złotych na osobę.
Ubezpieczenia te nie są drogie, zwłaszcza jako elementy składowe innego ubezpieczenia. Polisy indywidualne także są dostępne i np. ich cena wynosi około: 1 osoba – 80 złotych, 2 osoby 180 i 3 osoby + pies 282 złote rocznie.
Reasumując: Należy się ubezpieczać od ukąszenia przez kleszcza. Zwłaszcza powinny to robić osoby dużo przebywając w lasach i zaroślach, mieszkające na wsi, wyjeżdżające na obozy i biwaki w terenie. Kleszcze, chociaż niepozorne i niewielkie, a ich ukąszenie nie boli, mogą być niebezpieczne. Jak wynika z danych przekazywanych rokrocznie przez Sanepid nawet ponad 30% kleszczy zarażonych jest boreliozą, czyli chorobą zakaźną wywoływaną przez bakterie „Borelia burgrabiego”. Ukąszenie takiego owada może się skończyć przekazaniem nam choroby. Nieleczona borelioza to groźne schorzenie. Może prowadzić do ciężkich zaburzeń neurologicznych, drżenia mięśni, niedowładu wiotkiego, zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, czy zapalenia mózgu. Bardzo ważnym jest, więc uważna kontrola skóry po każdej wizycie w lesie, na łąkach itp.