Zadzwoń do nas: 18 444 28 20
Zadzwoń do nas: 18 444 28 20
Znajdź oddział
Oddziały

Alwis & Secura – Oddział Nowy Sącz
Naściszowska 11
33-300 Nowy Sącz
18 262 00 67
sacz@alwis.pl
mprusak@alwis.pl

Alwis & Secura – Oddział Katowice
ul. Żelazna 17C/10
40-851 Katowice
48 882 121 639
aprzybylska@alwis.pl
katowice@alwis.pl

Alwis & Secura – Oddział Tarnów
Kochanowskiego 37
33-100 Tarnów
14 656 16 38
tarnow@alwis.pl 
mlisowska@alwis.pl

Alwis & Secura – Oddział Kielce
ul. Czachowskiego 40
25-382 Kielce
41 365 16 41
ltuz@alwis.pl
kielce@alwis.pl

Alwis & Secura – Oddział Kraków
Al. 29 listopada 75/6
31-425 Kraków
12 648 03 64
krakow@alwis.pl
blyszczarz@alwis.pl 

Alwis & Secura – Oddział Rzeszów
Kopernika 18 A
35-002 Rzeszów
882 122 746
rzeszow@alwis.pl
skudyba@alwis.pl

Alwis & Secura – Oddział Radom
ul. Żwirki i Wigury 33, lok. 6
26-600 Radom
696 891 280
bgajda@alwis.pl
radom@alwis.pl

Bezpieczne wakacje w 2022 roku. O czym należy pamiętać i jak się zabezpieczyć?

Znajomy agent podzielił się ze mną wiadomością:

"Od kilkunastu lat zajmuję się ubezpieczeniami i jeszcze nigdy nie miałem przypadku aby w ciągu dwóch tygodni, w 6 przypadkach ubezpieczonych u mnie domów doszło do włamań i kradzieży. Do tego doszły trzy zdarzenia podczas pobytu za granicą. Prawdą jest, że  w każdym tym przypadku jest trochę winy samych ubezpieczonych. Myślą o wyjeździe "na wakacje życia", a zapominają o wielu przyziemnych sprawach. A warto o tym wszystkim pamiętać. Teraz ja będę im wręczał przy ubezpieczeniu specjalną informację na ten temat. To trzeba zawsze przypominać."

Przed wyjazdem na wakacje zadbaj o swój dobytek

Zgadzam się w pełni z moim rozmówcą. Okres lata i wakacyjnego wypoczynku, czasu podróży, przebywania w różnych miejscach i z różnymi ludźmi sprzyja rozluźnieniu naszej uwagi i dbaniu o bezpieczeństwo. Dotyczy to wielu sfer życia: zabezpieczenia pozostawionego mienia, przygotowania się do wyjazdu, zabrania kilku naprawdę ważnych rzeczy oraz zabezpieczenia zabieranego sprzętu. Bo będąc na urlopie, wyjeździe nasz kontakt z własną firmą, bliskimi, będzie czasami rzeczywiście niezbędny. Dlatego należy być zawsze ostrożnym.

Jak zabezpieczyć swoje mienie podczas wyjazdu wakacyjnego?

Co robić?  Zachowywać zdwojoną ostrożność i stosować dobre praktyki podnoszące nasze bezpieczeństwo. Nie ma jednego zamkniętego katalogu tych spraw. Dlatego wymienię tylko najważniejsze i nie jest to katalog zamknięty, spraw ważnych.

Przed wyjazdem:

  • Nie ogłaszaj w social mediach gdzie i kiedy wyjeżdżasz. Po prostu nie chwal się urlopem. Przebywając na wyjeździe nie zamieszczaj zdjęć - czasem codziennie - z udanych wycieczek, łowienia ryb itd. To bezcenna wiedza dla potencjalnych włamywaczy. Możesz to zrobić po przyjeździe i też będzie aktualne.
  • Poproś swojego sąsiada, aby zwrócił uwagę na Twój dom, mieszkanie podczas Twojej nieobecności. Praktyka pokazuje, że w wielu przypatkach to sąsiad - monitoring sąsiedzki - jest bardzo skutecznym zabezpieczeniem. Sąsiedzi pierwsi zauważą nieznajomych i zwrócą uwagę na ich podejrzane zachowanie. Może ktoś z rodziny, dobry znajomy raz na 2-3 dni "podleje kwiatki w domu" i przy okazji zaświeci światła w domu. To sygnał, że ktoś w domu przebywa.
  • Dobrym sposobem jest zainstalowanie automatyczne włączanych lamp w domu, zaświecanych w różnych pomieszczeniach w różnym czasie czyli tzw. programowalnego oświetlenia. Na rynku istnieje dziesiątki, wcale niedrogich, bezpiecznych i w sumie oszczędnych urządzeń, programatorów wpinanych do gniazdek.
  • Przed samym wyjazdem sprawdź zawsze wszystkie zamknięcia, zabezpieczenia innych niż drzwi i okna otworów. 80% włamań odbywa się poprzez drzwi i okna stąd warto zainstalować systemy antywłamaniowe, antywyważeniowe drzwi i okien lub rolety antywłamaniowe.
  • Włącz jeśli posiadasz urządzenia alarmowe i upewnij się czy mają sprawne niezależne zasilanie. Włamywacze często najpierw doprowadzają do wyłączenia prądu w domu. Jeśli masz monitoring powiadom o swoim wyjeździe jego operatora.
  • Nie zapomnij sprawdzić czy Twoja polisa ubezpieczenia domu jest aktualna i czy nie kończy się w okresie Twojego pobytu na wyjeździe. Wcześniej ubezpiecz swój wyjazd - i rodziny -  np. kosztów leczenia za granicą z opcjami i klauzulami dostosowanymi do regionu świata, kraju pobytu i aktywności (uprawiane sporty w tym czynności uznawane za niebezpieczne i ekstremalne).
  • Sporządź kserokopie i wykazy wszystkich zabieranych podstawowych dokumentów, wszystkich członków rodziny (paszporty, wizy, nr kart EKUZ,  nr polis i Centrów Zgłoszeń szkód i Assistance. Nie przechowuj ich w jednym miejscu, a najlepiej zdeponuj je u innej osoby.  Dobrze posiadać także spis zabieranych ze sobą urządzeń wraz z ich numerami i danymi identyfikacyjnymi (laptopy, smartfony, telefony, aparaty fotograficzne, kamery itd.). Podczas zdarzenia, np. kradzieży będzie to bardzo przydatne. Nie zaszkodzi posiadać także spisanych numerów i adresów: rodziny, znajomych i innych potrzebnych. Zdarza się, że przy utracie telefonu możesz pozostać bez możliwości kontaktu z nimi, bo miałeś wszystko w swoim telefonie.
  • Nie wspominam szerzej o przygotowaniu samochodu jeśli nim się wybierasz. To nie tylko jego przegląd przed wyjazdem, ale także sprawdzenie aktualności ubezpieczeń (OC ppm, AC Assistance i ważności przeglądu technicznego). Warto wcześniej sprawdzić jakie dodatkowe wyposażenie musi posiadać samochód, w krajach przez które będziemy podróżowali i gdzie będziemy przebywali. Ich brak może narazić nas na wysokie kary, a nawet uniemożliwienie dalszej jazdy.

Podczas wyjazdu miej na oku swój sprzęt elektroniczny

W czasie wyjazdu zachowaj zawsze zwiększoną czujność i przestrzegaj podstawowe zasady bezpieczeństwa przy korzystaniu ze sprzętu elektronicznego.

  • Bądź ostrożny przy korzystaniu z ogólnodostępnych sieci WiFi oraz dodatkowo instalowanych za granicami aplikacji. Te fakty bardzo często wykorzystują przestępcy komputerowi, którzy potrafią szybko "wyczyścić" konto bankowe i narażą nas jeszcze na inne niebezpieczeństwa w sieci.
  • Unikaj automatycznego nawiązywania połączenia przez WiFi i Bluetooth. Urządzenia swoje włączaj tylko na określony czas i tylko wtedy kiedy potrzebujesz z nich skorzystać.
  • Jak już wspomniałem, jeśli to możliwe to unikaj korzystania z publicznych sieci WiFi. Jeśli musisz już z nich skorzystać  np. na lotniskach, w hotelach, restauracjach czy bankach to zawsze weryfikuj ich nazwę i hasło. Korzystając z takich sieci (publicznych WiFi) np. podczas logowania do bankowości internetowej, czy sprawdzania poczty używaj zawsze oprogramowania VPN (Virtual Private Network , po polsku Wirtualna Sieć Prywatna), które zapewnia poufność przesyłanych i otrzymywanych danych gdyż są one szyfrowane. Program taki należy  zainstalować  jeszcze przed wyjazdem i  istnieje kilka bezpłatnych, dobrych takich programów.
  • Aktywuj na swoim urządzeniu/ach opcje "Znajdź moje urządzenie", która będzie bardzo przydatna w przypadku skradzenia lub zgubienia naszych urządzeń. Utwórz także kopie zapasową danych z Twoich urządzeń, z których korzystasz za granicą. W razie zgubienia pozwoli to odzyskać utracone dane. Stosuj także uwierzytelnianie wieloskładnikowe, zwłaszcza przy danych firmowych i nie zapominaj o tzw. silnych hasłach. Dla podniesienia poziomu bezpieczeństwa korzystaj z dostępnych opcji zabezpieczeń biometrycznych na urządzeniach mobilnych.
  • Nigdy nie pozostawiaj swojego laptopa - także telefonu - bez osobistego nadzoru. Zawsze blokuj ekran swojego urządzenia jeśli przestajesz z niego korzystać nawet na krótką chwilę.
  • Nie zabieraj ze sobą na wyjazd danych (firmy, z pracy, osobistych) które nie będą ci potrzebne podczas wyjazdu. Pendrive lub inny nośnik łatwo zgubić lub utracić w inny sposób. Konsekwencje nie tylko prawne (RODO) mogą być bardzo kosztowne.
  • Korzystając z urządzeń w miejscach publicznych, środkach komunikacji itd., zawsze pamiętaj, że osoby siedzące obok lub za tobą, mogą widzieć  ekran Twojego urządzenia.

O czym jeszcze należy pamiętać podczas wyjazdu na wakacje w 2022 roku?

  • Na wyjazd zabierz zawsze odpowiedni zapas wszystkich leków - poza apteczką podręczną - oraz kopie historii przebytych chorób. To znacznie ułatwia przekazanie niezbędnych informacji w razie zdarzenia wymagającego interwencji lekarza lub hospitalizacji.
  • Sprawdź na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych, czy kraj do którego się wybierasz lub jego regiony nie są objęte zakazami pobytu, przejazdu i wjazdu i czy nie znajdują się na liście ostrzeżeń. I najlepiej stosuj się do nich.
  • Zawsze weź ze sobą pewną ilość wymienialnej gotówki i przechowuj ją w 2-3 oddzielnych miejscach. Może zdarzyć się sytuacja, że nie będziesz mieć możliwości skorzystania z bankomatu, nie będzie zasięgu lub inna sytuacja, która uniemożliwi wybranie pieniędzy z konta. Trzeba posiadać także więcej kart bankomatowych, bo niektóre mogą nie zadziałać.

Podsumowanie

No i najważniejsze. Zostaw w domu troski i problemy, a zabierz ze sobą dobry humor. Aby tak było podczas całego Twojego wypoczynku pamiętaj o zasadach wymienionych powyżej. Są sprawdzone i jest bardzo przydatne.

O autorze

dr Stanisław Kuta
dr Stanisław Kuta

Doradca Zarządu Alwis&Secura

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Serwis wykorzystuje pliki cookies służące do ułatwienia korzystania z serwisu i ulepszenia funkcjonalności. Korzystanie z naszego serwisu internetowego bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, prosimy o dokonanie zmian w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej. Kontakt

Rozumiem