Zadzwoń do nas: 18 444 28 20
Zadzwoń do nas: 18 444 28 20
Znajdź oddział
Oddziały

Alwis & Secura – Oddział Nowy Sącz
Naściszowska 11
33-300 Nowy Sącz
18 262 00 67
sacz@alwis.pl
mprusak@alwis.pl

Alwis & Secura – Oddział Katowice
ul. Żelazna 17C/10
40-851 Katowice
48 882 121 639
aprzybylska@alwis.pl
katowice@alwis.pl

Alwis & Secura – Oddział Tarnów
Kochanowskiego 37
33-100 Tarnów
14 656 16 38
tarnow@alwis.pl 
mlisowska@alwis.pl

Alwis & Secura – Oddział Kielce
ul. Czachowskiego 40
25-382 Kielce
41 365 16 41
ltuz@alwis.pl
kielce@alwis.pl

Alwis & Secura – Oddział Kraków
Al. 29 listopada 75/6
31-425 Kraków
12 648 03 64
krakow@alwis.pl
blyszczarz@alwis.pl 

Alwis & Secura – Oddział Rzeszów
Kopernika 18 A
35-002 Rzeszów
882 122 746
rzeszow@alwis.pl
skudyba@alwis.pl

Alwis & Secura – Oddział Radom
ul. Żwirki i Wigury 33, lok. 6
26-600 Radom
696 891 280
bgajda@alwis.pl
radom@alwis.pl

Co oznacza numer VIN pojazdu i czy jest w nim ukryta historia tego pojazdu?

Każdy pojazd posiada nadany indywidualny numer VIN czyli Vehicle Identification Number, nazywany potocznie numerem samochodu lub nadwozia. Ten numer umożliwia identyfikacje pojazdu i służy do określenia każdego jednego egzemplarza. Numer VIN jest nadawany przez producenta danej marki i modelu pojazdu. Obecnie składa się on z 17 cyfr i liczb o różnej kombinacji. Numer VIN jest zawsze wpisany do dowodu rejestracyjnego (pole E) oraz znajduje się na tzw. tabliczce znamionowej montowanej w samochodach. Ich rozmieszczenie jest różne u różnych producentów, inne w samochodach osobowych i inne w ciężarowych czy specjalnych. Najczęściej znajduje się ona po wewnętrznej stronie przedniej ściany nadwozia lub na progu przednich drzwi. Sprawdzenie auta po numerze VIN pozwala uzyskać konkretne informacje na temat danego pojazdu. Są to najważniejsze informacje - podstawowe - takie jak: marka i model pojazdu, data jego produkcji, typ i kolor nadwozia, typ silnika i rodzaj paliwa. Konkretna liczba informacji zamieszczonych w numerze VIN zależy od producenta i dopiero rozkodowanie numeru pozwala uzyskać więcej informacji np. na temat fabryki, w której pojazd wyprodukowano, rynku docelowego, dla którego jest przeznaczony, czy koloru tapicerki i oryginalnego dodatkowego wyposażenia zainstalowanego przez producenta. Sprawdzenie VIN może pomóc także w podjęciu decyzji np. przy zakupie danego samochodu lub modelu. Historia danego pojazdu, która kryje się w numerze VIN, obejmuje także informacje na temat przeglądów autoryzowanych (od 2014 roku) o przebiegu pojazdu, naprawach wykonywanych w serwisach autoryzowanych przez producenta. Powinny się tam znajdować informacje na temat kradzieży auta, jego szkodach komunikacyjnych, aukcjach internetowych ,na których samochód był wystawiany i sprzedawany. Te dane są coraz aktualniejsze i dokładniejsze. Na terenie całej Unii Europejskiej w zapisie nr VIN stosowana jest jednolita metoda jego zapisu określona przepisami. Każdy numer składa się z kilku sekcji.
  • WMI - trzy pierwsze znaki to kraj lub region i producent pojazdu.
  • VDS - to sześcioznakowy opis modelu, czyli ogólna charakterystyka pojazdu, którą koduje producent. Często w książce gwarancji znajduje się wydruk tej sekcji.
  • VIS - to osiem symboli, obejmujący nr seryjny pojazdu ( w nim m.innymi rok pojazdu, fabryka, która go wyprodukowała).
Kombinacja znaków numeru VIN obejmuje litery i cyfry z pominięciem liter I, O oraz Q. Na tabliczce znamionowej te trzy sekcje mogą być rozdzielone znakami specjalnymi ale w dokumentach numer ten jest podawany zawsze jako nieprzerwany ciąg alfanumeryczny. Czy można sprawdzić numer VIN? Istnieje w Polsce wiele serwisów internetowych, które umożliwiają sprawdzenie auta po tym numerze. W większości informacje ogólne są podawane za darmo, ale za bardziej rozwinięte informacje trzeba zapłacić.  Ubezpieczyciele przy likwidacji szkód korzystają z tych baz danych i mają w większości wszystkie podstawowe dane i nie wymagają ich od ubezpieczonego lub poszkodowanego. Uwaga! Nigdy nie wolno bezkrytycznie w 100% polegać na odczytanych danych z numeru VIN. Może w nim nie być niektórych zdarzeń np. niezgłoszonych wypadków, nieewidencjonowanych napraw lub nieksięgowanych zdarzeń, itd. Zawsze potrzebna jest rozwaga, chłodne podejście, weryfikacja i samo sprawdzenie.  Z praktyki wiem, że często np. na giełdach sprzedający łączy się z danym serwisem i otrzymuje "dobre" dane pojazdu. Wydrukować tego nie można, bo nie ma drukarki. Dlatego lepiej sprawdzić jeszcze samemu taki pojazd np. na innym serwisie lub serwisach.
O autorze

dr Stanisław Kuta
dr Stanisław Kuta

Doradca Zarządu Alwis&Secura

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Serwis wykorzystuje pliki cookies służące do ułatwienia korzystania z serwisu i ulepszenia funkcjonalności. Korzystanie z naszego serwisu internetowego bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, prosimy o dokonanie zmian w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej. Kontakt

Rozumiem