Zadzwoń do nas: 18 444 28 20
Zadzwoń do nas: 18 444 28 20
Znajdź oddział
Oddziały

Alwis & Secura – Oddział Nowy Sącz
Naściszowska 11
33-300 Nowy Sącz
18 262 00 67
sacz@alwis.pl
mprusak@alwis.pl

Alwis & Secura – Oddział Katowice
ul. Żelazna 17C/10
40-851 Katowice
48 882 121 639
aprzybylska@alwis.pl
katowice@alwis.pl

Alwis & Secura – Oddział Tarnów
Kochanowskiego 37
33-100 Tarnów
14 656 16 38
tarnow@alwis.pl 
mlisowska@alwis.pl

Alwis & Secura – Oddział Kielce
ul. Czachowskiego 40
25-382 Kielce
41 365 16 41
ltuz@alwis.pl
kielce@alwis.pl

Alwis & Secura – Oddział Kraków
Al. 29 listopada 75/6
31-425 Kraków
12 648 03 64
krakow@alwis.pl
blyszczarz@alwis.pl 

Alwis & Secura – Oddział Rzeszów
Kopernika 18 A
35-002 Rzeszów
882 122 746
rzeszow@alwis.pl
skudyba@alwis.pl

Alwis & Secura – Oddział Radom
ul. Żwirki i Wigury 33, lok. 6
26-600 Radom
696 891 280
bgajda@alwis.pl
radom@alwis.pl

Obowiązkowe ubezpieczenie OC wózków widłowych i innych pojazdów wolnobieżnych

W ostatnich dniach otrzymuję szereg pytań o obowiązkowe ubezpieczenie OC ppm wózków widłowych i innych maszyn wolnobieżnych. "Czy jest ono obowiązkowe"?

Tak, jest ono obowiązkowe

Wózki widłowe to nietypowy środek transportu i do tej pory podlegały ubezpieczeniu w ramach ubezpieczenia OC działalności firmy - klauzula ubezpieczenia wózków widłowych. Sytuacja ta uległa zmianie po wprowadzeniu nowelizacji ustawy o "obowiązkowych ubezpieczeniach ..." z 6 listopada 2024 roku. Zmiana definicji ruchu wynika z niedawnych wyroków Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Obecnie, wózek widłowy to środek transportu, ze względu na to, że manewrując z ładunkiem, porusza się wraz z nim, bez względu na teren.

Jak już wspomniałem, do tej pory, według ustawy (o obowiązkowych ubezpieczeniach…), jedynie posiadacze wózków widłowych wprowadzonych do ruchu musieli posiadać ubezpieczenie OC. To oznaczało, że wtedy kiedy, taki pojazd wjechał na drogę publiczną, do strefy zamieszkania lub strefy ruchu. Teraz, od 6 listopada 2024 roku, każde użycie pojazdu mechanicznego, mającego funkcję środka transportu, jest uznawane za wprowadzenie go do ruchu. Niezależnie od jego cech i terenu. Bez znaczenia jest też to, czy znajduje się on w ruchu, czy jest nieruchomy.

Nowe przepisy wskazują, że od momentu wprowadzenia zmian, czyli od 6 listopada 2024 roku, wszystkie wózki widłowe podlegają pod ubezpieczenie OC. Warto także zaznaczyć, że ustawodawca nie przewiduje żadnego formalnego wyjątku, zwalniającego z tego obowiązku. Dlatego wózki widłowe, niezależnie czy będą się poruszać po drogach publicznych, halach, magazynach czy płacach budowy, po terenie prywatnym, muszą mieć polisę OC PPM.

Czy za brak takiego ubezpieczenia grożą kary?

Wózki widłowe – podobnie, jak i inne pojazdy wolnobieżne – nie widnieją w bazie CEPiK, ze względu na to, że jako pojazdy wolnobieżne nie podlegają rejestracji. Właściciele, użytkownicy wózków widłowych mają, natomiast obowiązek rejestrować wózki widłowe w Urzędzie Dozoru Technicznego (UDT). Należy przypuszczać, że w przyszłości będzie możliwe pobieranie danych przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny z UDT. Biorąc pod uwagę, że OC na wózki widłowe jest obligatoryjne, to jego brak oznacza przede wszystkim konsekwencje finansowe dla jego właściciela. Chodzi przede wszystkim o zdarzenia (wypadki, kolizje) z wózkiem widłowym: zdarzenia podczas przemieszczania się, podczas za i wyładunku oraz inne szkody osobowe i majątkowe. Bez ubezpieczenia OC wszystkie koszty związane z likwidacją szkody poniesie właściciel (użytkownik) wózka widłowego. Policja może także poinformować UFG o braku ubezpieczenia OC konkretnego wózka widłowego. Wtedy będzie jeszcze dodatkowa kara, której wysokość stanowi równowartość jednej trzeciej minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Dlatego wszyscy dystrybutorzy ubezpieczeń (agenci/OWCA) od zaraz powinni powiadomić swoich klientów, użytkujących wózki widłowe, o tym nowym obowiązku. Zaproponować takie ubezpieczenie, wykorzystać ten kontakt do rozmowy o nowych możliwościach w ubezpieczeniach. Tym bardziej że ubezpieczenie wózka widłowego (i innego pojazdu wolnobieżnego: kombajnu, koparki, walca drogowego, równiarki, samobieżnych wózków budowlanych itd.) kosztuje około 130 – 180 złotych.

Podczas wspomnianej rozmowy z klientami posiadającymi takie pojazdy należy zwrócić uwagę na:

  • Ubezpieczenie posiadanych pojazdów wolnobieżnych.  Według nowych przepisów, każdy pojazd wolnobieżny musi posiadać polisę OC.  
  • Zgłaszanie nowych pojazdów (wózków widłowych), własnych i leasingowanych, do ubezpieczenia OC jeszcze  przed rozpoczęciem użytkowania pojazdu.
  • Sprawdzenie czy wszystkie takie  pojazdy w firmie posiadają ubezpieczenie. W firmach jest wiele  pojazdów użytkowanych tylko okresowo np. w budownictwie. One także muszą posiadać ubezpieczenie.
  • Wdrożenie w firmie systemu kontroli tych ubezpieczeń. Po zmianach UDT będzie na pewno sprawdzać zgodność działania z nowymi przepisami.

To pierwsze kroki w tym zakresie. Myślę, że w najbliższym czasie ukaże się więcej; interpretacji prawa, wytycznych UFG, UDT oraz zakładów ubezpieczeniowych.

O autorze

dr Stanisław Kuta
dr Stanisław Kuta

Doradca Zarządu Alwis&Secura

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Serwis wykorzystuje pliki cookies służące do ułatwienia korzystania z serwisu i ulepszenia funkcjonalności. Korzystanie z naszego serwisu internetowego bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, prosimy o dokonanie zmian w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej. Kontakt

Rozumiem