Zadzwoń do nas: 18 444 28 20
Zadzwoń do nas: 18 444 28 20
Znajdź oddział
Oddziały

Alwis & Secura – Oddział Nowy Sącz
Naściszowska 11
33-300 Nowy Sącz
18 262 00 67
sacz@alwis.pl
mprusak@alwis.pl

Alwis & Secura – Oddział Katowice
ul. Żelazna 17C/10
40-851 Katowice
48 882 121 639
aprzybylska@alwis.pl
katowice@alwis.pl

Alwis & Secura – Oddział Tarnów
Kochanowskiego 37
33-100 Tarnów
14 656 16 38
tarnow@alwis.pl 
mlisowska@alwis.pl

Alwis & Secura – Oddział Kielce
ul. Czachowskiego 40
25-382 Kielce
41 365 16 41
ltuz@alwis.pl
kielce@alwis.pl

Alwis & Secura – Oddział Kraków
Al. 29 listopada 75/6
31-425 Kraków
12 648 03 64
krakow@alwis.pl
blyszczarz@alwis.pl 

Alwis & Secura – Oddział Rzeszów
Kopernika 18 A
35-002 Rzeszów
882 122 746
rzeszow@alwis.pl
skudyba@alwis.pl

Alwis & Secura – Oddział Radom
ul. Żwirki i Wigury 33, lok. 6
26-600 Radom
696 891 280
bgajda@alwis.pl
radom@alwis.pl

Onkopolisy

dr Stanisław Kuta | 19 października 2017 | Komentarze (0)
Otrzymałem zapytanie od OFWCA z rejonu gorlickiego. Czy można ubezpieczyć osobę "polisą rakową, onkologiczną", jeśli osoba ta podejrzewa, że ma tą chorobę, ale nie ma jej stwierdzonej przez lekarza? Temat jest bardzo aktualny, bo miesiąc październik ogłoszony jest "Miesiącem walki z rakiem piersi". Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe wprowadziły w tym czasie zniżki na te ubezpieczenia. Warto to wykorzystać, bo liczba zachorowań na nowotwory złośliwe rośnie u nas z roku na rok! Nie trzeba nikogo przekonywać, że taka choroba zmienia, często radykalnie, życie tej osoby i jej rodziny. To nie tylko ograniczenie aktywności zawodowej i społecznej, ale również bardzo duże wydatki związane z leczeniem,  często przekraczające możliwości tej rodziny, nawet  dalszej. Wszyscy wiemy, że są dwa główne czynniki decydujące o powodzeniu leczenia w przypadku raka. To czas - wykrycia, diagnozy, podjęcia leczenia, trwania terapii, niezbędnej rehabilitacji oraz pieniądze na zwiększone i długotrwałe wydatki. Stąd stawiam Wam wszystkim - naszym OFWCA, znajomym itd. - otwarte pytanie: czy Ty masz już ubezpieczenie i polisę "Na raka"? Jeśli nie, to na co czekasz? Są naprawdę atrakcyjne oferty, duże zniżki. Możesz mieć polisę już za np. 80 złotych rocznie. Nie bójmy się o to pytać znajomych, kolegów itd, oby ich nigdy to nie dotknęło. Jeśli jednak przydarzy się coś takiego, to wtedy Wam podziękują! Każdemu naszemu Klientowi warto tę opcję proponować, często nie kupują, bo nie mają wystarczającej wiedzy. Potwierdzają to wyniki prowadzonych badań (aż 80% Klientów jest potencjalnie zainteresowana pakietem onkologicznym). Wracając do pytania: zawsze należy sprawdzać w OWU takiego ubezpieczenia. Z praktyki wiem, że Ubezpieczyciele wprowadzają zawsze okres karencyjny, który wynosi przeważnie pół roku. Czyli w takim przypadku jak opisany w pytaniu - jeśli choroba nie zostanie zdiagnozowana do pół roku od dnia zawarcia ubezpieczenia, to odpowiedzialność będzie. Przy okazji kilka praktycznych uwag
  • Polisa onkologiczna jest zawsze imienna i dotyczy konkretnej osoby. Stąd przy ubezpieczeniu nie należy zapominać o współmałżonkach itd.
  • Polisa taka ma zapewnić pieniądze na wsparcie leczenia i są one wypłacane bezpośrednio  po zdiagnozowaniu raka. To ważne, bo umożliwiają one na szerszy zakres leczenia niż zapewnia państwowy system leczenia onkologicznego. Mogą to być wizyty w prywatnych gabinetach specjalistów, dodatkowe badania, wdrożenie nowocześniejszych metod leczenia, których nie refunduje NFZ. To także pokrycie drogich leków z tzw. importu celowego, których nie pokrywa państwo, niezbędnych suplementów i diet towarzyszących terapiom. To również zwrot kosztów transportu, często do odległych ośrodków medycznych, gdzie wymagany jest przewóz np. samochodem sanitarnym.
  • Warto pamiętać również o tym, że w ramach ubezpieczenia można zlecić analizę dokumentacji medycznej przez lekarzy zagranicznych oraz uzyskanie opinii na piśmie. Można - jeśli tak przewidują OWU - uzyskać drugą opinię, analizę wyników i uzyskać nowy plan leczenia lub korektę realizowanego planu. Wszystko to w ramach kwoty świadczeń z ubezpieczenia.
  • Nie do przecenienia są także usługi assistance, które mogą trwać nawet do 10 lat od zdiagnozowania raka. To bardzo szeroki katalog spraw - zróżnicowany w TU - obejmujący np. wsparcie specjalistów, psychologów, wizyty pielęgniarek, zwroty zakupu peruk.
  • Zawsze TU proponują minimum dwa zakresy ubezpieczenia. Radzę zdecydować się na lepszy, o szerszym zakresie świadczeń.
  • Cena ubezpieczenia zależy głównie od wybranego zakresu, wysokości sumy ubezpieczenia i wieku ubezpieczonego. Nie są to jednak składki wysokie. Np. kobieta 50 lat, 50 000 złotych suma ubezpieczenia w zakresie standardowym to ok. 100 złotych rocznie, a teraz przy promocji np. 80 złotych. Czy warto więc ryzykować?
  • Umowa ubezpieczenia potwierdzona polisą z zasady zawierana jest na pięć lat z możliwością  przedłużenia na kolejny 5 letni okres.
To tylko kilka uwag, na które pozwoliłem sobie przy odpowiedzi na pytanie związane z tzw. onkopolisami. Przesłanie mam jedno, które jest jak najbardziej aktualne i na czasie: ubezpieczajcie się, zabezpieczajcie siebie i rodzinę.
Tagi:
O autorze

dr Stanisław Kuta
dr Stanisław Kuta

Doradca Zarządu Alwis&Secura

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Serwis wykorzystuje pliki cookies służące do ułatwienia korzystania z serwisu i ulepszenia funkcjonalności. Korzystanie z naszego serwisu internetowego bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, prosimy o dokonanie zmian w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej. Kontakt

Rozumiem