Mój klient jest na kwarantannie. W tym okresie kończy mu się ubezpieczenie obowiązkowego ubezpieczenia OC pojazdu oraz musi przeprowadzić przegląd techniczny samochodu. A nie może tego wykonać z przyczyn obiektywnych. Co ma zrobić?
Sprawa jest prosta i prawnie uregulowana. Badanie techniczne pojazdu, którego termin upływa w okresie obowiązywania stanu zagrożenia, którego właścicielem lub posiadaczem jest osoba przebywająca na obowiązkowej kwarantannie, lub poddana leczeniu z powodu COVID-19 w tym okresie, zachowuje ważność przez okres 7 dni od dnia zakończenia leczenia lub zwolnienia z obowiązkowej kwarantanny. OFWCA może więc zawrzeć Klientowi ubezpieczenie OCK w formie mobilnej (lub zdalnej) a ta zrobi przegląd techniczny dopiero po zakończeniu kwarantanny. Ale należy pamiętać, że musi to zrobić do 7 dni i przejazd bez aktualnego badania dotyczy tylko dojazdu na to badanie techniczne. Czyli właściciel lub posiadacz pojazdu nie może np. samochodu użytkować kilka dni w innych celach i w siódmym dniu wykonać taki przegląd.
Zdarzenia takie mogą mieć bardzo duże skutki, gdy dojdzie do wypadku, uznania winnym, odszkodowań i postępowań regresowych wobec sprawców wypadków, którzy w chwili zdarzenia i wyrządzenia szkody pojazdem mechanicznym nie mieli wymaganych uprawnień, w tym przypadku aktualnego przeglądu technicznego pojazdu. Może też zdarzyć się, że Ubezpieczyciel odmówi wypłaty odszkodowania z ubezpieczenia dobrowolnego AC jeśli w OWU uzależniają wypłatę odszkodowania od ważności uprawnień - w tym aktualnego przeglądu technicznego pojazdu. A są takie ZU.
Reasumując, w takim jak opisany przypadek:
- Zawieramy zawsze ubezpieczenie obowiązkowe OC pojazdu. Może to być czasami automatyczne wznowienie ubezpieczenia, ale trzeba mieć pewność, że ubezpieczenie zostało wznowione. Ważne jest także opłacenie w terminie składki należnej. Bez tego ubezpieczenia nie wolno nigdy użytkować pojazdu.
- Przegląd techniczny pojazdu wykonujemy później po ustaniu przeszkody - kwarantanny.
- Pisałem już wcześniej (w "Na gorąco"), że jeżeli ważność prawa jazdy, uprawnień do kierowania pojazdami lub innych podobnych dokumentów upływa w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, to ich ważność ulega przedłużeniu do dnia upływu 60 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia.