Zadzwoń do nas: 18 444 28 20
Zadzwoń do nas: 18 444 28 20
Znajdź oddział
Oddziały

Alwis & Secura – Oddział Nowy Sącz
Naściszowska 11
33-300 Nowy Sącz
18 262 00 67
sacz@alwis.pl
mprusak@alwis.pl

Alwis & Secura – Oddział Katowice
ul. Żelazna 17C/10
40-851 Katowice
48 882 121 639
aprzybylska@alwis.pl
katowice@alwis.pl

Alwis & Secura – Oddział Tarnów
Kochanowskiego 37
33-100 Tarnów
14 656 16 38
tarnow@alwis.pl 
mlisowska@alwis.pl

Alwis & Secura – Oddział Kielce
ul. Czachowskiego 40
25-382 Kielce
41 365 16 41
ltuz@alwis.pl
kielce@alwis.pl

Alwis & Secura – Oddział Kraków
Al. 29 listopada 75/6
31-425 Kraków
12 648 03 64
krakow@alwis.pl
blyszczarz@alwis.pl 

Alwis & Secura – Oddział Rzeszów
Kopernika 18 A
35-002 Rzeszów
882 122 746
rzeszow@alwis.pl
skudyba@alwis.pl

Alwis & Secura – Oddział Radom
ul. Żwirki i Wigury 33, lok. 6
26-600 Radom
696 891 280
bgajda@alwis.pl
radom@alwis.pl

Ubezpieczenie dla narciarzy – na co zwrócić uwagę?

Jak co roku w sezonie zimowy powtarzają się pytania o ubezpieczenia dla narciarzy, a w szczególności o nowe rozwiązania, nie zawsze znane agentom, a o które już pytają zainteresowani. Ostatnio najczęściej pojawiającym się pytaniem jest to, czy ubezpieczenia obejmują zdarzenia z związane z COVID-19 w kraju i za granicą.

Moje wyjaśnienia będą oparte na ubezpieczeniach jakie posiadają w większości wszyscy dystrybutorzy i są dostępne dla narciarzy i snowboardzistów u wszystkich agentów oraz OFWCA Alwisa. Ubezpieczyciele, z którymi współpracuje większość agentów oraz Alwis&Secura zawierają w swoich ofertach wiele elementów, o które można rozszerzać podstawową wersję ubezpieczenia kosztów leczenia. Tak jak już wspomniałem najważniejsze jest dopasowanie ubezpieczenia np. do sposobu podróży: własnym samochodem, samolotem czy pociągiem. Ważny jest rodzaj zaplanowanej aktywności, oraz miejsce. Jaki to będzie rodzaj narciarstwa, na nartostradach czy poza nimi, w wysokich partiach gór czy niżej, w państwach Unii Europejskiej czy poza nią.  Oczywiście podstawą jest zawsze polisa turystyczna dostosowana do warunków wyjazdu i rodzaju uprawianego narciarstwa: zjazdowe, biegowe, skiturowe, alpejskie, ekstremalne, skituringowe czy speedringowe. Podstawową sprawą jest miejsce wyjazdu; kraj czy zagranica.

Ubezpieczenia krajowe

Przy rozpoznaniu potrzeb klienta narciarza - należy ustalić jakie posiada już ubezpieczenia np. NNW i czy obejmuje ono uprawianie sportów zimowych, narciarskich i w jakim zakresie. Jeśli nie obejmuje to trzeba rozszerzyć zakres albo jeszcze lepiej zawrzeć nowe ubezpieczenie, krótkookresowe na wyjazd narciarski. Oczywiście wszystkie opcje dodatkowe dostosowujemy do realnie występujących zagrożeń i potrzeb klienta. Często może to być jedno ubezpieczenie dla kilku osób, rodziny. 

Ubezpieczenie zagraniczne

W tym przypadku zapewnić należy zawsze ubezpieczenie kosztów leczenia w wersji dostosowanej do realnych potrzeb i zagrożeń. Często dodatkową opcją ubezpieczenia jest: użycie transportu lotniczego (podstawa w wielu krajach przy wypadkach na stoku), koszty poszukiwania, sprowadzenie pacjenta lub  zwłok do kraju itd. 

Pamiętaj o ubezpieczeniu bagażu - ubezpieczeniu nart

Należy proponować zawsze ubezpieczenie bagażu w tym samych nart. Często bowiem kosztują one po kilkanaście tysięcy złotych. Tutaj jest także wiele opcji i zakresów ochrony ryzyk: użytkowanie lub zniszczenie sprzętu w czasie użytkowania, utrata, uszkodzenie lub zniszczenie w okolicznościach, w których ubezpieczony nie miał możliwości zaopiekowania się sprzętem, albo zaginięcie, uszkodzenie lub zniszczenie sprzętu podczas transportu. Oczywiście ubezpieczenie takie obejmuje także "klasyczne" zdarzenia losowe jak np. pożar, wybuch, powódź itd. 

Suma ubezpieczenia

Bardzo ważną sprawą jest ustalenie realnej sumy ubezpieczenia. Nie warto tutaj oszczędzać - co jest w zasadzie nagminne - tylko sumy ubezpieczenia przyjmować realnie, tak aby w razie zdarzenia pokryć wszystkie niezbędne koszty: ratownictwa, leczenia, pobytu w szpitalu, przewozu pacjenta do kraju itd. Tak więc ostateczny wybór ubezpieczenia narciarskiego nie powinien zależeć od jego ceny, ale od rzeczywistych, potrzebnych warunków pełnej ochrony. Z mojej wieloletniej praktyki oraz obserwacji wynika że dobre ubezpieczenie to podstawa i wielu klientów po wypadkach i dobrym zabezpieczeniu, dziękuje agentom za dobre ubezpieczenie, czasem za namówienie ich do takiego zakresu ubezpieczenia. Zwłaszcza jeśli koszty wynoszą kilkadziesiąt, a często i kilkaset tysięcy złotych. Nie jest to rzadkością. 

Transport medyczny helikopterem to koszt nawet 45 000 €

Koszt ubezpieczenia dla narciarzy

Dobre ubezpieczenie – wysokie ale realne sumy ubezpieczenia i zakres - może kosztować od 300 do 450 złotych za tygodniowy pobyt narciarski we Włoszech od jednej osoby. Oczywiście u każdego agenta i naszego pośrednika możecie znaleźć naprawdę bardzo dobre ubezpieczenia w rozsądnej cenie, oraz profesjonalną pomoc i doradztwo przy zawarciu ubezpieczenia. 

Ubezpieczenie a COVID-19

Co z ryzykiem COVID-19? Są już wprowadzone odpowiednie zmiany w OWU związane z pandemią i COVID-19.  Najważniejsze wydaje się tutaj objęcie zakresem ochrony ryzyk związanych z zachorowaniem na koronawirusa - zwrot kosztów zagranicznego leczenia - oraz ewentualny pakiet usług assistance zapewniający np. refundację wydatków spowodowanych przez obowiązkową  kwarantannę za granicą.

Zestawienie ubezpieczeń dla narciarzy

  • Ergo  "Ubezpieczenia Podróży/pakiet Ski&Sport"  – po wykupieniu rozszerzenia ochrony ERGO Hestia finansuje koszty leczenia COVID-19 do wysokości sumy ubezpieczenia kosztów leczenia, a także wypłaca dodatkowe świadczenie na wypadek kwarantanny w wysokości do 1 tys. euro. Obejmuje także ochroną wcześniejszy powrót do Polski spowodowany ciężkim przebiegiem COVID-19 u najbliższego krewnego.
  • TU Warta SA -Warta Travel – po zachorowaniu na COVID-19 ubezpieczyciel w ramach podstawowego zakresu ubezpieczenia oferuje pomoc dotyczącą zwrotu kosztów leczenia i assistance do wysokości sumy ubezpieczenia, maksymalnie do 1 mln zł.
  • Generali - "Generali z myślą o podróży"  – towarzystwo pokryje koszty koniecznego leczenia i kwarantanny w ramach wykupionej polisy.
  • PZU - "PZU Wojażer"  – ubezpieczyciel pokryje koszty leczenia i usługi assistance w razie zachorowania na COVID-19 podczas pobytu za granicą.  Ubezpieczyciel  sfinansuje niezbędne koszty leczenia szpitalnego lub ambulatoryjnego.
  • Signal Iduna - "Bezpieczne podróże" – ubezpieczyciel włączył do ochrony (koszty leczenia i assistance) nagłe zachorowanie spowodowane COVID-19.
  • UNIQA - Ubezpieczenie turystyczne Świat, Europa – zakład ubezpieczeń pokrywa koszty związane z nagłym zachorowaniem na COVID-19 w czasie podróży zagranicznej.
  • Link4 - Ubezpieczenie turystyczne – zakład pokrywa koszty leczenia związane z zachorowaniem na COVID-19 za granicą.

UWAGA!

Przy zawarciu ubezpieczenia "covidowego" należy każdorazowo sprawdzać zakresy oferowanych ubezpieczeń. Z dnia na dzień następują zmiany w zakresach, wprowadzane są nowe świadczenia, dołączają nowe zakłady ubezpieczeń. 

Wspomnieć należy także, że nie powinniśmy zapomnieć o możliwości ubezpieczenia w ramach rozszerzonego ubezpieczenia skutków rezygnacji lub przerwania podróży. Zakres tego ubezpieczenia został także rozszerzony o zdarzenia związane z COVID-19. Ubezpieczenie obejmie zwrot kosztów zamówionych biletów lotniczych, opłat i przedpłat związanych z noclegami lub kosztów organizatora wyjazdu, jeśli ubezpieczony lub inna osoba wyjazdu zachoruje na koronawirusa albo zostanie objęta oficjalną kwarantanną. Tutaj także jest ważne sprawdzenie szczegółowych warunków ubezpieczenia, bo np. ubezpieczyciel może odmówić zwrotu kosztów wyjazdu jeśli np. do dnia wyjazdu jest okres, w którym możliwe jest wyleczenie, odbycie kwarantanny, o czym zawsze decyduje lekarz ubezpieczyciela.

Tak więc kluczem do dopasowania odpowiedniego ubezpieczenia jest rozpoznanie jego potrzeb. Czy pobyt klienta będzie miał miejsce w kraju, czy za granicą. Jakie aktywności ma obejmować ochrona, a także czy przewozi ze sobą kosztowne sprzęty - które koniecznie trzeba ubezpieczyć na odpowiednią kwotę. Tak aby suma ubezpieczenia zapewniała ekwiwalent wszystkich poniesionych kosztów. Należy również śledzić zmiany w ofertach ubezpieczycieli, którzy na bieżąco dopasowują zapisy do zmieniających się warunków. Przykładem jest właśnie finansowanie kosztów związanych z leczeniem w przypadku zachorowania na COVID-19.


dr Stanisław Kuta
Doradca Zarządu
Alwis&Secura

O autorze

dr Stanisław Kuta
dr Stanisław Kuta

Doradca Zarządu Alwis&Secura

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Serwis wykorzystuje pliki cookies służące do ułatwienia korzystania z serwisu i ulepszenia funkcjonalności. Korzystanie z naszego serwisu internetowego bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, prosimy o dokonanie zmian w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej. Kontakt

Rozumiem