Zadzwoń do nas: 18 444 28 20
Zadzwoń do nas: 18 444 28 20
Znajdź oddział
Oddziały

Alwis & Secura – Oddział Nowy Sącz
Naściszowska 11
33-300 Nowy Sącz
18 262 00 67
sacz@alwis.pl
mprusak@alwis.pl

Alwis & Secura – Oddział Katowice
ul. Żelazna 17C/10
40-851 Katowice
48 882 121 639
aprzybylska@alwis.pl
katowice@alwis.pl

Alwis & Secura – Oddział Tarnów
Kochanowskiego 37
33-100 Tarnów
14 656 16 38
tarnow@alwis.pl 
mlisowska@alwis.pl

Alwis & Secura – Oddział Kielce
ul. Czachowskiego 40
25-382 Kielce
41 365 16 41
ltuz@alwis.pl
kielce@alwis.pl

Alwis & Secura – Oddział Kraków
Al. 29 listopada 75/6
31-425 Kraków
12 648 03 64
krakow@alwis.pl
blyszczarz@alwis.pl 

Alwis & Secura – Oddział Rzeszów
Kopernika 18 A
35-002 Rzeszów
882 122 746
rzeszow@alwis.pl
skudyba@alwis.pl

Alwis & Secura – Oddział Radom
ul. Żwirki i Wigury 33, lok. 6
26-600 Radom
696 891 280
bgajda@alwis.pl
radom@alwis.pl

Zwolnienia odszkodowań z podatku PIT

Otrzymuję zapytania od naszych OFWCA dotyczące obowiązku wykazywania i rozliczania wypłaconych odszkodowań i zadośćuczynień. Z podobnymi pytaniami często zwracają się do nich również klienci.

Wątpliwości podatkowe

W kontekście rozliczeń podatkowych pojawia się wątpliwość: czy odszkodowania i zadośćuczynienia otrzymane od zakładu ubezpieczeniowego należy traktować jako dochód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym (PIT)? Czy zgodnie z obowiązującymi przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w szczególności art. 21 ust. 1 pkt 3, należy zgłaszać kwoty odszkodowań i zadośćuczynień do opodatkowania i odprowadzać od nich podatek?

Zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy o PIT różnego rodzaju świadczenia, w tym odszkodowania oraz zadośćuczynienia, co do zasady stanowią przychód podatnika. Jednakże nie wszystkie takie świadczenia podlegają opodatkowaniu. Część z nich, wskazana w katalogu zwolnień przedmiotowych (art. 21 ust. 1 ustawy o PIT), korzysta ze zwolnienia podatkowego. Korzystanie z tego zwolnienia jest możliwe wyłącznie wówczas, gdy spełnione są wszystkie przesłanki określone w przepisach. W przypadku wątpliwości dotyczących spełnienia tych wymagań, korzystanie ze zwolnienia może być nieuprawnione.

Kiedy świadczenia są zwolnione z opodatkowania?

Co do zasady, wolne od podatku dochodowego są kwoty otrzymane z tytułu ubezpieczeń majątkowych i osobowych, z wyjątkiem dwóch sytuacji:

  1. Odszkodowań za szkody w majątku związanym z działalnością gospodarczą lub prowadzeniem działów specjalnych produkcji rolnej.
  2. Dochodu uzyskanego z inwestowania składki ubezpieczeniowej, czyli tzw. polisy z UFK.

Jeżeli odszkodowanie zostało wypłacone z tytułu ubezpieczeń majątkowych lub osobowych (i nie mieści się w wyżej wskazanych wyjątkach), nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Kwoty wypłacone z tytułu umowy ubezpieczenia, niezależnie od tego, czy odszkodowanie lub zadośćuczynienie zostało wypłacone dobrowolnie, czy na podstawie wyroku lub ugody, są objęte zwolnieniem.

Warto jednak pamiętać, że zwolnienie z opodatkowania nie dotyczy wszystkich zadośćuczynień. Obejmuje ono wyłącznie te świadczenia, których wysokość lub zasady ustalania wynikają bezpośrednio z przepisów prawa i są wymienione w odpowiednich regulacjach.

Ze względu na złożoność tych zagadnień oraz różnorodność interpretacji przepisów podatkowych, w razie wątpliwości warto zasięgnąć porady specjalisty, w szczególności doradcy podatkowego.

O autorze

dr Stanisław Kuta
dr Stanisław Kuta

Doradca Zarządu Alwis&Secura

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Serwis wykorzystuje pliki cookies służące do ułatwienia korzystania z serwisu i ulepszenia funkcjonalności. Korzystanie z naszego serwisu internetowego bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, prosimy o dokonanie zmian w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej. Kontakt

Rozumiem