- Należy zawsze sprawdzić, czy wskazany obiekt możemy ubezpieczyć w danym TU, czy daje on takie możliwości, czy nie ma wyłączeń zabytków i czy procedury nie wymagają dodatkowych czynności np. opisu i zdjęć.
- Jeśli jest to obiekt drewniany, sprawdzić czy w danym TU możemy takie budynki ubezpieczać.
- Bardzo ważny jest stan obiektu - czy użytkowany, czy zamieszkały, kto się nim opiekuje na co dzień. Rozważnie ustalać wartość takiego budynku (materialną), najlepiej gdyby była nawet uproszczona wycena.
- Nawet jeśli nie jest to wymagane, to OFWCA powinna mieć zdjęcia budynku z różnych stron czasami i wewnątrz. Powinna zrobić sama z opisem lub przyjąć zdjęcia od klienta z opisem z drugiej strony: kiedy zrobione i jego podpisem. Jeśli to zabytek, to możemy go także sprawdzić w internecie lub w katalogu zabytków konserwatora zabytków.
- Warto pamiętać, aby poinformować Klienta o obowiązkach wynikających z prawa budowlanego, do których odwołują się ubezpieczyciele (przeglądy elektryczne, kominiarskie itd). Notatka o takim przypomnieniu może być w opisie budynku lub innym podpisywanym przez Klienta dokumencie.
- Te dodatkowe dokumenty (opisy i zdjęcia), jeśli nie wymaga ich Ubezpieczyciel, przechowujecie u siebie dla celów dowodowych. Dzięki temu można mieć pewność, że dołożyliście wszelkich starań, aby ubezpieczyć dom zgodnie z wymogami OWU i procedur danego TU.
- Czasami należy uzyskać zgodę TU (lub dobrze jest to zrobić) na takie ubezpieczenie.