Zadzwoń do nas: 18 444 28 20
Zadzwoń do nas: 18 444 28 20
Znajdź oddział
Oddziały

Alwis & Secura – Oddział Nowy Sącz
Naściszowska 11
33-300 Nowy Sącz
18 262 00 67
sacz@alwis.pl
mprusak@alwis.pl

Alwis & Secura – Oddział Katowice
ul. Żelazna 17C/10
40-851 Katowice
48 882 121 639
aprzybylska@alwis.pl
katowice@alwis.pl

Alwis & Secura – Oddział Tarnów
Kochanowskiego 37
33-100 Tarnów
14 656 16 38
tarnow@alwis.pl 
mlisowska@alwis.pl

Alwis & Secura – Oddział Kielce
ul. Czachowskiego 40
25-382 Kielce
41 365 16 41
ltuz@alwis.pl
kielce@alwis.pl

Alwis & Secura – Oddział Kraków
Al. 29 listopada 75/6
31-425 Kraków
12 648 03 64
krakow@alwis.pl
blyszczarz@alwis.pl 

Alwis & Secura – Oddział Rzeszów
Kopernika 18 A
35-002 Rzeszów
882 122 746
rzeszow@alwis.pl
skudyba@alwis.pl

Alwis & Secura – Oddział Radom
ul. Żwirki i Wigury 33, lok. 6
26-600 Radom
696 891 280
bgajda@alwis.pl
radom@alwis.pl

Ubezpieczenie domu z Rejestru Zabytków

Otrzymaliśmy takie pytanie: Mój Klient chce ubezpieczyć dom, który jest wpisany w Rejestr Zabytków. Czy istnieją jakieś szczególne przepisy dla mnie jako agenta?  W zasadzie nie, ale zalecana jest szczególna ostrożność, bo obiekty takie są czasami w bardzo opłakanym stanie, mają nieuregulowany stan prawny, są niezamieszkałe itd. Ponadto my ubezpieczamy tylko wartość materialną budynku, a nie zabytkową, historyczną, stąd tak ważny jest jego stan i wartość. Dlatego:
  • Należy zawsze sprawdzić, czy wskazany obiekt możemy ubezpieczyć w danym TU, czy daje on takie możliwości, czy nie ma wyłączeń zabytków i czy procedury nie wymagają dodatkowych czynności np. opisu i zdjęć.
  • Jeśli jest to obiekt drewniany, sprawdzić czy w danym TU możemy takie budynki ubezpieczać.
  • Bardzo ważny jest stan obiektu - czy użytkowany, czy zamieszkały, kto się nim opiekuje na co dzień. Rozważnie ustalać wartość takiego budynku (materialną), najlepiej gdyby była nawet uproszczona wycena.
  • Nawet jeśli nie jest to wymagane, to OFWCA powinna mieć zdjęcia budynku z różnych stron czasami i wewnątrz. Powinna zrobić sama z opisem lub przyjąć zdjęcia od klienta z opisem z drugiej strony: kiedy zrobione i jego podpisem. Jeśli to zabytek, to możemy go także sprawdzić w internecie lub w katalogu zabytków konserwatora zabytków.
  • Warto pamiętać, aby poinformować Klienta o obowiązkach wynikających z prawa budowlanego, do których odwołują się ubezpieczyciele (przeglądy elektryczne, kominiarskie itd). Notatka o takim przypomnieniu może być w opisie budynku lub innym podpisywanym przez Klienta dokumencie.
  • Te dodatkowe dokumenty (opisy i zdjęcia), jeśli nie wymaga ich Ubezpieczyciel, przechowujecie u siebie dla celów dowodowych. Dzięki temu można mieć pewność, że dołożyliście wszelkich starań, aby ubezpieczyć dom zgodnie z wymogami OWU i procedur danego TU.
  • Czasami należy uzyskać zgodę TU (lub dobrze jest to zrobić) na takie ubezpieczenie.
Tak jak już wspomniałem - konieczna jest szczególna ostrożność i nie wolno wierzyć tylko Klientowi. Znam praktyczne przypadki, że Klient zapewniał o tym, że wszystko jest dobrze, a w terenie nieruchomość była totalną ruiną. Klient potrzebował ubezpieczenie nie tyle do odszkodowania, tylko do wykazania się, że dbał o obiekt. Po spaleniu okazało się, że stał za tym już konkretny inwestor i pozbycie się zabytku poprzez spalenie (czasami inne zdarzenia) było najłatwiejszym sposobem.
O autorze

dr Stanisław Kuta
dr Stanisław Kuta

Doradca Zarządu Alwis&Secura

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Serwis wykorzystuje pliki cookies służące do ułatwienia korzystania z serwisu i ulepszenia funkcjonalności. Korzystanie z naszego serwisu internetowego bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, prosimy o dokonanie zmian w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej. Kontakt

Rozumiem