- Przy zawieraniu ubezpieczenia (także kontynuacji) zawsze musimy mieć pewność, z kim umowę tę zawieramy. Jeśli umowę zawrzemy z osoba nieupoważnioną, to może to skutkować nawet nieważnością ubezpieczenia. Jeśli osobę znamy osobiście, to nie potrzeba dodatkowej identyfikacji.
- W innych przypadkach (przy zawieraniu ubezpieczenia, przekazywaniu informacji o ubezpieczeniu lub innych czynnościach, np. reklamacyjnych) zawsze w pierwszej kolejności należy zidentyfikować osobę na podstawie jej dokumentu osobistego (dowód osobisty, paszport lub inny dokument ze zdjęciem). Nie wynika to bezpośrednio z ustawy o ubezpieczeniach czy ubezpieczeniach obowiązkowych, ale z ogólnych przepisów Kodeksu Cywilnego. Po prostu musimy mieć zawsze wiedzę, z kim zawieramy umowę lub komu udzielamy informacji. Te dane warto sobie zapisać i dołączyć do posiadanej dokumentacji ubezpieczenia w agencji.
- Szczególnie ważne jest to przy ubezpieczeniach komunikacyjnych, kiedy osoba ubezpieczająca nabyła pojazd i nadal ubezpiecza go na starego właściciela (zbywcę) bez jego wiedzy. Tak robią często obcokrajowcy kupujący pojazd (Ukraińcy, Rosjanie) i płacący pierwszą ratę. Nie płacą kolejnych rat i TU windykuje właściciela, który pojazd sprzedał. Ten często powiadamia policję lub prokuratora o sfałszowanie podpisu i taka sprawa jest wyjaśniana. W takich przypadkach trzeba być bardzo dociekliwym i ostrożnym, żądać umowy kupna samochodu, sprawdzić osobę ubezpieczającą itd.
- Jeśli osoba ubezpieczająca nie jest właścicielem pojazdu, a przychodzi ubezpieczyć pojazd lub kontynuować ubezpieczenie, to nie wystarczy okazanie samego dowodu rejestracyjnego i np. polisy. Trzeba taką osobę zidentyfikować z nazwiska i imienia (syn, żona, sąsiad). Osoba taka może zawrzeć ubezpieczenie, bo może otrzymać pełnomocnictwo właściciela do tego nawet w formie ustnej. Jednak zawsze w miejscu podpisu Ubezpieczającego na polisie powinna podpisać siędana osoba, czytelnie z nazwiska i imienia ze skrótem " Z up." przed podpisem.
- Podobnie jest przy zawieraniu ubezpieczeń, kiedy z drugiej strony występuje osoba prawna. Umowę ubezpieczenia (aneks lub tp) może w jej imieniu podpisać tylko osoba upoważniona do jej reprezentacji widniejąca w KRS. Inaczej umowa nie będzie ważna. Często w praktyce np. samochody takiej firmy ubezpiecza pracownik i podpisuje polisę. Może to robić tylko, jeśli posiada pełnomocnictwo udzielone na piśmie do załatwiania takich spraw. Kopię takiego pełnomocnictwa warto mieć w dokumentacji.