Zadzwoń do nas: 18 444 28 20
Zadzwoń do nas: 18 444 28 20
Znajdź oddział
Oddziały

Alwis & Secura – Oddział Nowy Sącz
Naściszowska 11
33-300 Nowy Sącz
18 262 00 67
sacz@alwis.pl
mprusak@alwis.pl

Alwis & Secura – Oddział Katowice
ul. Żelazna 17C/10
40-851 Katowice
48 882 121 639
aprzybylska@alwis.pl
katowice@alwis.pl

Alwis & Secura – Oddział Tarnów
Kochanowskiego 37
33-100 Tarnów
14 656 16 38
tarnow@alwis.pl 
mlisowska@alwis.pl

Alwis & Secura – Oddział Kielce
ul. Czachowskiego 40
25-382 Kielce
41 365 16 41
ltuz@alwis.pl
kielce@alwis.pl

Alwis & Secura – Oddział Kraków
Al. 29 listopada 75/6
31-425 Kraków
12 648 03 64
krakow@alwis.pl
blyszczarz@alwis.pl 

Alwis & Secura – Oddział Rzeszów
Kopernika 18 A
35-002 Rzeszów
882 122 746
rzeszow@alwis.pl
skudyba@alwis.pl

Alwis & Secura – Oddział Radom
ul. Żwirki i Wigury 33, lok. 6
26-600 Radom
696 891 280
bgajda@alwis.pl
radom@alwis.pl

Czy pośrednictwo ubezpieczeniowe zostanie opodatkowane VAT?

"Mój kolega, też współpracujący z Alwisem przekazał mi wiadomość, że wdrażany do praktyki  Polski Ład, wprowadza także opodatkowanie VAT-em pośrednictwo ubezpieczeniowe - lub jak kto woli - dystrybucję ubezpieczeń. I to już od nowego roku. Czy to polega na prawdzie, bo w tych kilkusetstronicowych materiałach trudno coś znaleźć?"

Jak zawsze w każdej wiadomości jest trochę prawdy. Nie polega natomiast  na prawdzie, że czynności dystrybucji ubezpieczeń będą "owatowane" - obłożone podatkiem VAT! Z dokumentów - na dzień dzisiejszy - wynika , że Polski Ład przewiduje wprowadzenie  opodatkowania VAT dla wybranych usług finansowych  do tej pory  zwolnionych z VAT.  Ale nie będzie jednak to dotyczyło usług ubezpieczeniowych oraz pośrednictwa ubezpieczeniowego. Ubezpieczyciele i agenci, tak jak teraz nie będą  opodatkowani VAT.

Jakie zmiany podatkowe zakłada Polski Ład?

Polski Ład przewiduje bardzo dużo zmian podatkowych, chociaż nie będzie to kompleksowa reforma prawa podatkowego. Wiadomość o rozszerzeniu podatku VAT mogła postać stąd, że proponuje się zmiany - korzystne także dla ubezpieczycieli, ale niedotyczące dystrybucji ubezpieczeń (o czym było wyżej), tylko możliwości tworzenia tzw. Grup VAT. I o tym się mówi w branży. Rzecz polega na tym, że obecnie podatkiem VAT są objęte wszystkie transakcje za zakupy i usługi poczynione przez ZU. A podatku nie mogły odliczyć ze względu na prowadzenie działalności zwolnionej z VAT. Np. zapłata za usługi przy likwidacji szkód lub, windykacji należności wykonane przez własną spółkę były opodatkowane VAT bez możliwości jego odliczenia. Teraz - według propozycji - po utworzeniu "Grupy VAT" nie będzie opodatkowania wewnątrzgrupowego VAT em. Dzięki temu znacznie zmniejszą się koszty zakładów ubezpieczeń, co wpłynie na rentowność tych zakładów i być może wysokość składek ubezpieczeniowych. Np. grupa VIG będzie zainteresowana tworzeniem własnych firm (spółek) w grupie dla świadczenia usług na rzecz skupionych w niej Ubezpieczycieli np. do likwidacji szkód, oceny ryzyka, windykacji, szkoleń, informatyki itd. Usługi własnych firm będą o 23% tańsze od zakupu takich samych usług od firm zewnętrznych. Zmniejszy to także znacznie administracje związaną z rozliczaniem VAT, będzie jeden rejestr VAT, jeden plik JPG w grupie oraz nie będzie stosowania mechanizmu podzielonej płatności w transakcjach wewnątrzgrupowych.  Taki kierunek rozwoju może wpłynąć na poprawę jakości obsługi i serwisu ubezpieczeniowego dla klientów i pośredników.

Na nowych, znacznie  korzystniejszych  zasadach podmioty tworzące  "Grupę VAT, będą mogły tworzyć także Podatkowe Grupy Kapitałowe tzw. PGK.

Jakie inne zmiany, przewidziane w nowym Polskim Ładzie mogą dotknąć agentów - dystrybutorów ubezpieczeń:

  • Obowiązek prowadzenia podatkowych ksiąg w formie elektronicznej i co miesięczne ich przesyłanie (w krótkim terminie)  do Urzędu Skarbowego. Ma wejść od 1 stycznia 2023 roku.
  • Planowane zwolnienie z podatku dochodowego (PIT) odsetek od nieterminowej wypłaty świadczeń zwolnionych z opodatkowania. Pisałem szerzej o tym w jednej z poprzednich informacji we wrześniu. Jeśli zapowiadane przepisy wejdą w życie w aktualnej formie, zwolnienie będzie obejmowało również odsetki otrzymane w 2021 r., które zgodnie z obecnym stanem prawnym powinny zostać opodatkowane na początku 2022 r.
  • Proponowane są także zmiany dla osób prowadzących  działalność gospodarczą i zatrudnionych na kontraktach menedżerskich. Dla tych pierwszych składka zdrowotna wzrośnie do 4,9% dochodu i nie będzie odliczana od podatku.  Dla tych drugich składka zdrowotna będzie wynosiła 9% dochodu i też nie będzie odliczana od podatku.

To tylko projekty, a nie formalnie obowiązujące przepisy

To są na razie projekty, które mogą podlegać jeszcze zmianom. Zaproponowane zmiany - wyżej przedstawione - w ramach Polskiego Ładu mogą  istotnie wpływać  na sektor ubezpieczeniowy. Na uznanie zasługują w szczególności rozwiązania związane z grupami kapitałowymi (PGK) oraz Grupą VAT, które mogą pozytywnie wpłynąć na uproszczenie rozliczeń wewnątrzgrupowych, ograniczenie kosztów administracyjnych i poprawę płynności finansowej ZU. Najważniejsze, że czynności agencyjne - dystrybucja ubezpieczeń -  nie będą objęte podatkiem VAT. I to się już chyba nie zmieni.

Nie można jeszcze - bez końcowych dokumentów i uregulowań prawnych - jednoznacznie ocenić wpływu Polskiego Ładu na cały sektor ubezpieczeniowy. Każdy podatnik (ubezpieczyciel, dystrybutor - agent, broker - powinien przeanalizować projektowane zmiany ze swojej perspektywy, ocenić ich wpływ na prowadzoną działalność oraz odpowiednio przygotować się do wejścia w życie nowych przepisów. Bo to, że wejdą jest pewne.


dr Stanisław Kuta
Doradca Zarządu
Alwis&Secura

O autorze

dr Stanisław Kuta
dr Stanisław Kuta

Doradca Zarządu Alwis&Secura

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Serwis wykorzystuje pliki cookies służące do ułatwienia korzystania z serwisu i ulepszenia funkcjonalności. Korzystanie z naszego serwisu internetowego bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, prosimy o dokonanie zmian w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej. Kontakt

Rozumiem