Zadzwoń do nas: 18 444 28 20
Zadzwoń do nas: 18 444 28 20
Znajdź oddział
Oddziały

Alwis & Secura – Oddział Nowy Sącz
Naściszowska 11
33-300 Nowy Sącz
18 262 00 67
sacz@alwis.pl
mprusak@alwis.pl

Alwis & Secura – Oddział Katowice
ul. Żelazna 17C/10
40-851 Katowice
48 882 121 639
aprzybylska@alwis.pl
katowice@alwis.pl

Alwis & Secura – Oddział Tarnów
Kochanowskiego 37
33-100 Tarnów
14 656 16 38
tarnow@alwis.pl 
mlisowska@alwis.pl

Alwis & Secura – Oddział Kielce
ul. Czachowskiego 40
25-382 Kielce
41 365 16 41
ltuz@alwis.pl
kielce@alwis.pl

Alwis & Secura – Oddział Kraków
Al. 29 listopada 75/6
31-425 Kraków
12 648 03 64
krakow@alwis.pl
blyszczarz@alwis.pl 

Alwis & Secura – Oddział Rzeszów
Kopernika 18 A
35-002 Rzeszów
882 122 746
rzeszow@alwis.pl
skudyba@alwis.pl

Alwis & Secura – Oddział Radom
ul. Żwirki i Wigury 33, lok. 6
26-600 Radom
696 891 280
bgajda@alwis.pl
radom@alwis.pl

Krótkoterminowe ubezpieczenie maszyn rolniczych

Po ukazaniu się artykułu na blogu Mapy Agentów, o ubezpieczeniu maszyn rolniczych odezwał się agent z rejonu Częstochowy z pytaniem: "Czy nie lepiej byłoby ubezpieczać maszyny rolnicze na krótszy okres, a nie na cały rok - co jest bardzo kosztowne dla rolnika?".

Czy krótkoterminowe ubezpieczenie maszyn rolniczych się opłaca?

Oczywiście można maszyny ubezpieczać na okres krótszy, np. okres prac polowych i wykorzystywania maszyn i sprzętu rolniczego. Ale warto się zastanowić czy rzeczywiście się to opłaca postawić na ubezpieczenie krótkoterminowe? A to dlatego, że polisy krótkookresowe są znacznie droższe. Na przykład ubezpieczenie 3 miesięczne kombajnu wynosi nawet 75% wartości składki rocznej. Obejmuje tylko 3 miesiące, a przez następne 9 miesięcy maszyna nie jest ubezpieczona. A może zdarzyć się pożar lub inne zdarzenie. Zakres rolniczego Casco maszyn obejmuje między innymi:

  • pożar,
  • grad,
  • huragan,
  • uderzenie pioruna,
  • powódź,
  • osunięcie się ziemi,
  • zderzenie maszyny rolniczej z przedmiotami, osobami, zwierzętami,
  • kradzież maszyny rolniczej lub jej części.

Ubezpieczenie w wariancie all risk zapewnia pełną ochronę od wszystkich zagrożeń poza wyłączeniami zawartymi w OWU.

Tak więc okres użytkowania intensywnego maszyn rolniczych to okres potencjalnych zdarzeń rodzących odpowiedzialność Ubezpieczyciela, stąd i stawki ubezpieczenia są wyższe. Okres pozostały - postoju, garażowania - nie rodzi już takich zagrożeń, co nie znaczy, że one nie występują.

Czy maszyny rolne wzięte w leasing podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu?

Oczywiście sprawa jest prosta np. przy leasingu maszyn, bo wtedy muszą być one obowiązkowo ubezpieczone. Po okresie leasingowym ok. 40% maszyn rolniczych jest ubezpieczana tylko na okres intensywnych prac polowych. Oczywiście wszystko zależy także od rodzaju maszyn. Bo np. są maszyny użytkowane tylko okresowo (kombajny, kosiarki, sieczkarnie, opryskiwacze i opylacze) lub przez cały okres: traktory, nośniki narzędzi. Te pierwsze można ubezpieczać krótkookresowo, drugie normalnie na polisie rocznej, często także z wymaganym obowiązkowym  OC ppm.

Dlaczego cena ubezpieczenia wzrasta?

Podnoszony jest także często problem wzrostu wysokości cen ubezpieczenia maszyn rolniczych. I jest to fakt, ale trzeba pamiętać, że ten wzrost jest spowodowany głównie wzrostem wartości tego sprzętu, a nie stawek ubezpieczeniowych, bo te jak wynika z analizy wzrastają nieznacznie. Ten wzrost jest spowodowany głównie wzrostem kosztów likwidacji szkód; wzrostem cen części zamiennych i roboczogodziny w usługach. Natomiast wartość maszyn - także tych używanych - wzrosła w ciągu ostatnich dwóch lat o prawie 30 %. Dlatego sumy ubezpieczenia tego sprzętu są znacznie wyższe, a co za tym idzie także składki.

Sprawdź co zawiera OWU oraz jakie są wyłączenia

Przypominam to, o czym pisałem już w poprzednim artykule. Uszkodzone czy utracone urządzenia trzeba jak najszybciej zastąpić podczas zbiorów. Dlatego wybierając polisę chroniącą kombajn czy ciągnik rolniczy, warto sprawdzić, czy Ubezpieczyciel zapewnia pokrycie kosztu maszyny zastępczej lub dostawy ekspresowej części w cenie ubezpieczenia. Nie należy także zapominać o ubezpieczeniu OC usług międzysąsiedzkich.

Czy można ubezpieczyć starsze maszyny rolnicze?

Innym ważnym problemem – o czym informował mnie agent -  jest możliwość ubezpieczenia maszyn rolniczych starszych wiekiem. Następują tutaj pozytywne zmiany i Ubezpieczyciele dopuszczają już ubezpieczanie maszyn starszych, nawet tych mających ponad 20 lat. Chociaż obserwujemy na polskim rynku ogromny proces odnowy parku maszynowego w rolnictwie indywidualnym.

O autorze

dr Stanisław Kuta
dr Stanisław Kuta

Doradca Zarządu Alwis&Secura

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Serwis wykorzystuje pliki cookies służące do ułatwienia korzystania z serwisu i ulepszenia funkcjonalności. Korzystanie z naszego serwisu internetowego bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, prosimy o dokonanie zmian w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej. Kontakt

Rozumiem