Zadzwoń do nas: 18 444 28 20
Zadzwoń do nas: 18 444 28 20
Znajdź oddział
Oddziały

Alwis & Secura – Oddział Nowy Sącz
Naściszowska 11
33-300 Nowy Sącz
18 262 00 67
sacz@alwis.pl
mprusak@alwis.pl

Alwis & Secura – Oddział Katowice
ul. Żelazna 17C/10
40-851 Katowice
48 882 121 639
aprzybylska@alwis.pl
katowice@alwis.pl

Alwis & Secura – Oddział Tarnów
Kochanowskiego 37
33-100 Tarnów
14 656 16 38
tarnow@alwis.pl 
mlisowska@alwis.pl

Alwis & Secura – Oddział Kielce
ul. Czachowskiego 40
25-382 Kielce
41 365 16 41
ltuz@alwis.pl
kielce@alwis.pl

Alwis & Secura – Oddział Kraków
Al. 29 listopada 75/6
31-425 Kraków
12 648 03 64
krakow@alwis.pl
blyszczarz@alwis.pl 

Alwis & Secura – Oddział Rzeszów
Kopernika 18 A
35-002 Rzeszów
882 122 746
rzeszow@alwis.pl
skudyba@alwis.pl

Alwis & Secura – Oddział Radom
ul. Żwirki i Wigury 33, lok. 6
26-600 Radom
696 891 280
bgajda@alwis.pl
radom@alwis.pl

Poważne zachorowania – czyli czego boją się Polacy

Dane statystyczne są bezlitosne: chorujemy. Pandemia poprzez ograniczenie dostępności do lekarzy jeszcze tylko pogorszyła całą sytuację. To wszystko ma odzwierciedlenie w naszych lękach i obawach.

Według raportu Polskiej Izby Ubezpieczeń aż 87% Polaków boi się poważnej choroby – swojej i swoich najbliższych. 80% naszego społeczeństwa obawia się braku pieniędzy na leczenie, a 71% braku dostępu do opieki medycznej.

Te statystyki odzwierciedlają nasze obawy, a z kolei nasze obawy kreowane są trochę przez to, co nas na co dzień dotyka. Okres pandemii był czasem mniej powszechnego diagnozowania wielu chorób, mniejszej dostępności do lekarzy, mniejszej ilości badań etc. Dzisiaj zaczynamy dostrzegać i odczuwać tego efekty.

 Pozwolę sobie na nieco więcej statystyk. Najczęstszym powodem zgonów w Polsce są choroby układu krążenia i nowotwory. Z powodu chorób dziennie umiera blisko 800 osób vs. 6 osób, które giną w wypadkach samochodowych. Obok zgonu, poważne zachorowanie jest zatem jednym z kluczowych ryzyk, których się boimy. Jest też tym ryzykiem, które coraz częściej i coraz bardziej świadomie zabezpieczamy. To dobry trend, zwłaszcza patrząc na realną dostępność niektórych usług medycznych. Polska służba zdrowia w wielu aspektach działa już naprawdę dobrze, nadal jednak jest daleko od ideału. Tym samym na realizację wielu procedur trzeba dość długo czekać. W przypadku np. rehabilitacji poudarowej pierwsze dostępne terminy oscylują około wakacji 2023 roku. A wiemy przecież, że w takiej sytuacji każdy tydzień zwłoki może przesądzić o nieodwracalności zmian. Można oczywiście wszystkie takie procedury zrealizować niemal „od ręki” w ramach działań komercyjnych.

To wszystko sprowadza się do wspólnego mianownika: pieniędzy.

Pieniądze oczywiście nie gwarantują, że na nic nie zachorujemy, ale dają nam pewność, że jeśli leczenie w ramach NFZ będzie wymagało długiego oczekiwania na dostępny termin, to będziemy mogli zorganizować sobie dostęp do lekarza, diagnostykę i leczenie komercyjnie.

I tu wkraczają ubezpieczenia

 Zarówno takie, które oferują wypłatę konkretnej sumy ubezpieczenia w przypadku poważnego zachorowania, jak i takie, które oferują dostęp do prywatnej opieki medycznej. Obie formy gwarantują jedno: mniejsze lub większe uniezależnienie się od publicznego systemu opieki zdrowotnej, który sam w sobie nie jest zły, jednak nie zawsze pozwala na działanie „tu i teraz”.

Ubezpieczenie gwarantujące wypłatę świadczenia w przypadku poważnego zachorowania dostarcza nam środki w sytuacji, kiedy dostajemy konkretną diagnozę, a dostęp do prywatnej opieki medycznej daje nam jeszcze mnóstwo zachęt do profilaktyki, czyli np. wykonywania różnych badań, dzięki którym można wykryć jakieś nieprawidłowości – często na wczesnym etapie, co znacznie wpływa na powodzenie dalszego leczenia. Skoro już płacimy składkę, to jednak warto raz na jakiś czas skorzystać z takiego produktu i wykonać sobie profilaktyczne badania.

Przyjmuje się, że znaczną część chorób można wyleczyć w kwocie do ok. 250 000 zł. Średnia suma ubezpieczenia w indywidualnych ubezpieczaniach na życie w umowach dodatkowych jest o połowę niższa, ale nadal są to kwoty, które umożliwiają rozpoczęcie leczenia, wykonanie diagnostyki, czy też opłacenie komercyjnej rehabilitacji niemal natychmiast. Pozwalają również zrekompensować brak dochodów, jeśli w wyniku choroby straciliśmy możliwość pracy zawodowej. A powinniśmy pamiętać o tym, że poważna choroba to nie tylko koszt diagnostyki czy leczenia, ale również koszt utraty części dochodu. I o ile osoba pracująca na etacie w przypadku zwolnienia lekarskiego ma zagwarantowane 80% wynagrodzenia, to już w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą wysokość świadczenia zdrowotnego jest dużo niższa. A co w sytuacji, kiedy stan chorego wymaga ciągłej opieki? Kto ma się wówczas zająć chorym? Ktoś z rodziny rezygnując z pracy czy ktoś, komu trzeba być może za to zapłacić?

Dziś, kiedy stajemy się coraz bardziej świadomi (zarówno agenci, jak i klienci) każda rzetelna analiza potrzeb klienta zapewne kończy się konkluzją, że ryzyko poważnego zachorowania jest jednym z głównych ryzyk przy zabezpieczaniu szeroko rozumianej egzystencji klienta. A jeśli wrócimy do danych z raportu PIU okaże się, że ponad 80% klientów jest mentalnie gotowych do rozmowy o tym, jak zabezpieczyć takie ryzyko.

Z pełnym przekonaniem polecam tu ofertę SIGNAL IDUNA.  W produkcie „Terminowe ubezpieczenie na życie oferujemy umowę dodatkową na wypadek poważnego zachorowania z 55 jednostkami chorobowymi w 5 grupach z sumą ubezpieczenia aż do 600 000 zł. Jednak niezależnie od tego, ofertę którego towarzystwa wybierzemy (tu kłania się analiza potrzeb i doradztwo agenta), ważne jest, żeby takiej decyzji nie odwlekać. Warto zastanowić się nad konsekwencjami, jakie mogą się pojawić, ocenić na ile taka losowa sytuacja może „wywrócić” nasze życie. Na rynku jest mnóstwo różnych ofert ubezpieczenia od poważnego zachorowania – wystarczy tylko podjąć decyzję i wybrać ofertę dopasowaną do swoich potrzeb. Opisana wyżej umowa jest tylko jedną z nich.

Ubezpieczenia zdrowotne, czyli inna forma zabezpieczenia ryzyk związanych z chorobą

Jednym z głównych obszarów działalności SIGNAL IDUNA, którą chcemy intensywnie rozwijać w 2023 r. jest linia ubezpieczeń zdrowotnych. W tym zakresie mamy duże doświadczenie zdobyte na przestrzeni ponad 20 lat obecności na polskim rynku. Posiadamy ofertę skierowaną zarówno do klientów indywidualnych, jak i grupowych. Każdy z naszych produktów oferujących ochronę zdrowia posiada elastyczną konstrukcję umożliwiającą dobranie zakresu do potrzeb i oczekiwań klientów.

Oferujemy nie tylko konsultacje medyczne i badania ambulatoryjne, ale również zakresy szpitalne, umożliwiające wykonanie niezbędnych zabiegów medycznych w atrakcyjnie krótkim czasie. Ubezpieczenie szpitalne oferujemy polskim klientom od ponad 15 lat, mamy w tym zakresie najdłuższe doświadczenie na polskim rynku.

Co ważne w dzisiejszych czasach – rozszerzamy również ochronę o aspekty związane z opieką nad zdrowiem psychicznym i profilaktyką oraz elementami praktycznymi, jak pomoc domowa czy assistance. W ramach ochrony w naszych produktach klienci mogą również wykonać niezbędne zabiegi rehabilitacyjne i zapewnić sobie opiekę stomatologiczną, a także wizyty domowe i pomoc doraźną.

To, co szczególnie może zainteresować klientów grupowych, to wdrożone w ostatnim czasie nowe rozwiązania serwisu medycyny pracy.

Ubezpieczenia zdrowotne działają nieco inaczej niż opisywane wcześniej ubezpieczenie na życie z umową na wypadek poważnego zachorowania.

W ramach ubezpieczenia zdrowotnego klient ma dostęp do wybranych lekarzy, badań i innych procedur medycznych zdefiniowanych w ramach danego zakresu. To oznacza, że praktycznie w każdej chwili może udać się do lekarza lub wykonać niezbędną diagnostykę. O ile umowa na wypadek poważnego zachorowania dostarcza nam środków finansowych na ewentualne leczenie już po diagnozie danej choroby, o tyle ubezpieczenia zdrowotne działają bardziej profilaktycznie.

Dodatkowo dając dostęp do lekarzy czy badań bez kolejkowania, ubezpieczenia zdrowotne eliminują ryzyko długiego oczekiwania na diagnostykę czy konsultacje, jakie czasem pojawia przy korzystaniu z systemu publicznej opieki zdrowotnej.

Zakresy oferty zdrowotnej w SIGNAL IDUNA mogą być niezwykle szerokie, obejmując nielimitowaną rehabilitację, ciężką diagnostykę czy dostęp do kilkudziesięciu lekarzy różnych specjalizacji, w tym również do lekarzy takich jak psycholog czy psychiatra. Wszystko to oczywiście znajduje odzwierciedlenie w składce – im bogatszy zakres tym składka będzie wyższa. Jednak należy pamiętać, że nawet podstawowe pakiety dają naprawdę duże możliwości, o ile rzeczywiście klient będzie z tych możliwości korzystać i wykonywać np. wizyty kontrolne czy badania profilaktyczne.

Wiele zależy wyłącznie od naszej świadomości. Od świadomości doradców ubezpieczeniowych zależy natomiast to, czy zechcą porozmawiać ze swoimi klientami o możliwościach, jakie dziś oferuje rynek ubezpieczeniowy.

Życząc zdrowia wszystkim Czytelnikom, Agentom i Klientom zachęcam do zastanowienia się nad tematem zabezpieczenia zdrowia i podjęcia odpowiednich decyzji jak najszybciej.

Wojciech Soliński,
Dyrektor Biura Sprzedaży Agencyjnej SIGNAL IDUNA

O autorze

alwis
alwis

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Serwis wykorzystuje pliki cookies służące do ułatwienia korzystania z serwisu i ulepszenia funkcjonalności. Korzystanie z naszego serwisu internetowego bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, prosimy o dokonanie zmian w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej. Kontakt

Rozumiem