Zadzwoń do nas: 18 444 28 20
Zadzwoń do nas: 18 444 28 20
Znajdź oddział
Oddziały

Alwis & Secura – Oddział Nowy Sącz
Naściszowska 11
33-300 Nowy Sącz
18 262 00 67
sacz@alwis.pl
mprusak@alwis.pl

Alwis & Secura – Oddział Katowice
ul. Żelazna 17C/10
40-851 Katowice
48 882 121 639
aprzybylska@alwis.pl
katowice@alwis.pl

Alwis & Secura – Oddział Tarnów
Kochanowskiego 37
33-100 Tarnów
14 656 16 38
tarnow@alwis.pl 
mlisowska@alwis.pl

Alwis & Secura – Oddział Kielce
ul. Czachowskiego 40
25-382 Kielce
41 365 16 41
ltuz@alwis.pl
kielce@alwis.pl

Alwis & Secura – Oddział Kraków
Al. 29 listopada 75/6
31-425 Kraków
12 648 03 64
krakow@alwis.pl
blyszczarz@alwis.pl 

Alwis & Secura – Oddział Rzeszów
Kopernika 18 A
35-002 Rzeszów
882 122 746
rzeszow@alwis.pl
skudyba@alwis.pl

Alwis & Secura – Oddział Radom
ul. Żwirki i Wigury 33, lok. 6
26-600 Radom
696 891 280
bgajda@alwis.pl
radom@alwis.pl

Przegląd rejestracyjny samochodu elektrycznego.

Znajomy agent pyta: "Czy przegląd samochodu elektrycznego różni się od przeglądu tradycyjnego samochodu spalinowego?". Pyta go o to zainteresowany klient.

Odpowiedź jest prosta. Przegląd popularnego "elektryka" nie różni się niczym od przeglądu każdego innego pojazdu spalinowego. Właściciele, użytkownicy  takich pojazdów muszą pamiętać o obowiązkowych regularnych, corocznych przeglądach technicznych pojazdów.  Tak jak regulują to przepisy, pierwsze badanie techniczne nowego pojazdu należy wykonać przed upływem 3 lat licząc od dnia pierwszej rejestracji pojazdu. Kolejne badanie należy wykonać  przed upływem dwóch lat od daty pierwszego przeglądu, a następne już po każdym roku.

Diagnostyka (popularny przegląd) pojazdu na prąd praktycznie niczym nie różni się od tej przeprowadzanej przy pojazdach spalinowych. Poza brakiem sprawdzania jakości spalin. Diagnosta przeprowadzający przegląd sprawdza numer VIN wybity na tabliczce znamionowej i porównuje go z numerem zawartym w dowodzie rejestracyjnym pojazdu. Dalej sprawdza układ kierowniczy - luzy w układzie kierowniczym oraz sprawdza czy nie ma wycieków smarów lub płynów. Sprawdza układ hamulcowy, czyli stan tarcz, klocków, zacisków i przewodów hamulcowych. Kolejny układ to elementy zawieszenia: całe podwozie, luzy w wahaczach oraz stan ogumienia oraz oświetlenia pojazdu. Generalnie ma także obowiązek sprawdzić cały stan i wygląd pojazdu oraz blacharki. Nie ma żadnych wymogów związanych ze sprawdzaniem stanu akumulatorów, urządzeń do ich ładowania itd.

Samochód bez usterek jest dopuszczony do ruchu, poprzez wpis do dowodu rejestracyjnego oraz zgłoszenie przeglądu do bazy CEPiK wraz z podaniem przebiegu pojazdu. Jeśli diagnosta wykryje małe usterki (bez wpływu na bezpieczeństwo eksploatacji i bezpieczeństwo ruchu) dopuszcza taki pojazd do ruchu, ale zobowiązuje kierowcę do usunięcia tych usterek np. wymiany żarówki itp. Wpisuje to w wydawanej karcie z dokonanego przeglądu. Jeśli wykryte usterki okażą się poważne diagnosta może:

  • Nie potwierdzać przeglądu. Kierowca musi zgłosić się z usuniętymi usterkami w wyznaczonym terminie do ponownego przeglądu.
  • Zatrzymać dowód rejestracyjny i odesłać go do Wydziału Komunikacji. Właściciel pojazdu otrzyma go dopiero po ponownym pozytywnym przeglądzie.

Wykonanie przeglądu elektryka można wykonać w każdej autoryzowanej stacji diagnostycznej w Polsce. Nie są tutaj wymagane żadne szczególne wymogi diagnostów. Takie - szczególne kompetencje diagnostów - są wymagane np. przy przeglądach pojazdów z instalacją gazową i wodorową,  pojazdach specjalnych, TIR-ach. Do takich przeglądów stacja diagnostyczna musi być także odpowiednio przygotowana technicznie.

Trzeba także podkreślić, że diagnosta przeprowadzający przegląd ponosi odpowiedzialność prawną. Może być np. pociągnięty do odpowiedzialności karnej, jeśli zdarzenie (wypadek lub stłuczka) miały związek przyczynowo skutkowy z przeprowadzonym przeglądem. Pociąga to za sobą także odpowiedzialność cywilną, odszkodowawczą.

O autorze

dr Stanisław Kuta
dr Stanisław Kuta

Doradca Zarządu Alwis&Secura

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Serwis wykorzystuje pliki cookies służące do ułatwienia korzystania z serwisu i ulepszenia funkcjonalności. Korzystanie z naszego serwisu internetowego bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, prosimy o dokonanie zmian w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej. Kontakt

Rozumiem