Zadzwoń do nas: 18 444 28 20
Zadzwoń do nas: 18 444 28 20
Znajdź oddział
Oddziały

Alwis & Secura – Oddział Nowy Sącz
Naściszowska 11
33-300 Nowy Sącz
18 262 00 67
sacz@alwis.pl
mprusak@alwis.pl

Alwis & Secura – Oddział Katowice
ul. Żelazna 17C/10
40-851 Katowice
48 882 121 639
aprzybylska@alwis.pl
katowice@alwis.pl

Alwis & Secura – Oddział Tarnów
Kochanowskiego 37
33-100 Tarnów
14 656 16 38
tarnow@alwis.pl 
mlisowska@alwis.pl

Alwis & Secura – Oddział Kielce
ul. Czachowskiego 40
25-382 Kielce
41 365 16 41
ltuz@alwis.pl
kielce@alwis.pl

Alwis & Secura – Oddział Kraków
Al. 29 listopada 75/6
31-425 Kraków
12 648 03 64
krakow@alwis.pl
blyszczarz@alwis.pl 

Alwis & Secura – Oddział Rzeszów
Kopernika 18 A
35-002 Rzeszów
882 122 746
rzeszow@alwis.pl
skudyba@alwis.pl

Alwis & Secura – Oddział Radom
ul. Żwirki i Wigury 33, lok. 6
26-600 Radom
696 891 280
bgajda@alwis.pl
radom@alwis.pl

Ubezpieczenia dla Wynajmujących i Najemców Mieszkań. Co Powinieneś Wiedzieć?

Nasz współpracownik z regionu podkarpackiego pyta: "Czy są specjalne produkty ubezpieczeniowe dla wynajmujących mieszkanie. Klient na okres lata wynajmuje mieszkania, pokoje dla wypoczywających w atrakcyjnej miejscowości uzdrowiskowej i chciałby się dodatkowo zabezpieczyć".

"Jest ryzyko - jest ubezpieczenie"

Przypomniało mi się dawne, ale stale aktualne powiedzenie. Oczywiście dla wynajmujących i najmujących lokale (mieszkania, pokoje) są na rynku ubezpieczenia, chociaż jeszcze nie są one bardzo rozpowszechnione. Znajdują się w grupie ubezpieczeń mieszkań i domów indywidualnych.

Ubezpieczenia dla właścicieli nieruchomości: Od ognia i innych zdarzeń losowych do OC

Przede wszystkim sam właściciel, wynajmujący mieszkanie powinien mieć ubezpieczenie swojego domu, mieszkania od  ognia i innych zdarzeń losowych i najlepiej w systemie all risk.  Ubezpieczenie takie powinno obejmować dom (mury), elementy stale i jego wyposażenie, a w zależności od potrzeb także mienie od kradzieży, assistance oraz ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC) w życiu prywatnym. W większości takich ubezpieczeń Ubezpieczający (właściciel) może rozszerzyć swoje OC o jego odpowiedzialność za szkody wyrządzone w mieniu najemcy. Ochrona ubezpieczeniowa dotyczy wszystkich sytuacji, w których właściciel odpowiada za zniszczenie rzeczy, mienia najemcy. Może do takich sytuacji  dojść na przykład w przypadku pożaru zalania lub innych podobnych zdarzeń. 

Jak najemcy mogą chronić siebie i wynajmowane mienie?

Najemca w takim ubezpieczeniu jest tratowany jako osoba trzecia. W praktyce klauzula ta jest włączana najczęściej w przypadku wynajmu długookresowego, ale nic nie stoi na przeszkodzie by zastosować ją przy wynajmie okresowym, sezonowym.

Najmujący mieszkanie może także ubezpieczyć się w zakresie odpowiedzialności cywilnej w związku z wynajmem mieszkania i dotyczy to dwóch przypadków:

  • Odpowiedzialności cywilnej najemcy za szkody wyrządzone w wynajmowanym mieniu . Taka  polisa jest przydatna wtedy, gdy najemca zniszczy przedmioty należące do właściciela mieszkania. Ochrona ubezpieczeniowa zapewnia pokrycie szkód o wartości znacznie przekraczającej zapłaconą kaucję za najem mieszkania. Często wynajmujący przy zawarciu umowy najmu żądają zabezpieczenia w postaci takiego ubezpieczenia. Można go zawrzeć indywidualnie, ale w większości wymagane jest ubezpieczenie - nawet na małą sumę ubezpieczenia - od ognia i innych zdarzeń losowych. Jest to także ubezpieczenie dla lokatorów.
  • OC najemcy za szkody wyrządzone osobom trzecim. Może zdarzyć się, że winny zalaniu będzie nie właściciel, ale najemca – dzięki takiej właśnie polisie odpowiedzialność za finansowe konsekwencje zdarzenia przejmie ubezpieczyciel. Ponadto jest to normalna polisa odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym, chroniąca nie tylko ubezpieczającego, ale także jego rodzinę z nim zamieszkującą.

Często zdarza się, że w umowach długookresowych, zawieranych także notarialnie, obowiązek ubezpieczenia wynajmowanego domu lub mieszkania jest nałożony na  najemcę (osobę wynajmującą) bo np. wynajmujący przebywa za granicą. Wtedy najemca musi ubezpieczać  przedmiot wynajmu i odpowiadać tak jak właściciel. W uwagach do takiej polisy, należy często podać tytuł prawny do zawarcia ubezpieczenia, czyli stosowną umowę najmu.

Rozszerzenia ubezpieczeń: Korzyści z domowego assistance

Wszystkie ubezpieczenia można i trzeba rozszerzać o domowe assistance (ASS). Są to bardzo przydatne rozwiązania dla osób, które wynajmują mieszkanie poza miejscem własnego zamieszkania i w związku z tym mają mało czasu na samodzielną organizację każdej potrzebnej naprawy w miejscu wynajmu.

Znaczenie odpowiedniego ubezpieczenia w kontekście wynajmu nieruchomości

Poruszony problem jest bardzo ważny i aktualny, gdyż trwa obecnie krótkoterminowy najem mieszkań, lokali dla osób trzecich. Głównie w miejscowościach turystycznych, uzdrowiskowych, ale także w miastachW ten sposób zarabiają w Polsce dziesiątki tysięcy ludzi. I nadal większość z nich nie zabezpiecza prawidłowo swojego mienia i wynajmu poprzez możliwości ubezpieczeniowe. Obserwuję, że Ubezpieczyciele dostrzegają też ten problem i rozszerzają możliwości ubezpieczeniowe o nowe klauzule dla wynajmujących i najemców mieszkań.

O autorze

dr Stanisław Kuta
dr Stanisław Kuta

Doradca Zarządu Alwis&Secura

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Serwis wykorzystuje pliki cookies służące do ułatwienia korzystania z serwisu i ulepszenia funkcjonalności. Korzystanie z naszego serwisu internetowego bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, prosimy o dokonanie zmian w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej. Kontakt

Rozumiem