Zadzwoń do nas: 18 444 28 20
Zadzwoń do nas: 18 444 28 20
Znajdź oddział
Oddziały

Alwis & Secura – Oddział Nowy Sącz
Naściszowska 11
33-300 Nowy Sącz
18 262 00 67
sacz@alwis.pl
mprusak@alwis.pl

Alwis & Secura – Oddział Katowice
ul. Żelazna 17C/10
40-851 Katowice
48 882 121 639
aprzybylska@alwis.pl
katowice@alwis.pl

Alwis & Secura – Oddział Tarnów
Kochanowskiego 37
33-100 Tarnów
14 656 16 38
tarnow@alwis.pl 
mlisowska@alwis.pl

Alwis & Secura – Oddział Kielce
ul. Czachowskiego 40
25-382 Kielce
41 365 16 41
ltuz@alwis.pl
kielce@alwis.pl

Alwis & Secura – Oddział Kraków
Al. 29 listopada 75/6
31-425 Kraków
12 648 03 64
krakow@alwis.pl
blyszczarz@alwis.pl 

Alwis & Secura – Oddział Rzeszów
Kopernika 18 A
35-002 Rzeszów
882 122 746
rzeszow@alwis.pl
skudyba@alwis.pl

Alwis & Secura – Oddział Radom
ul. Żwirki i Wigury 33, lok. 6
26-600 Radom
696 891 280
bgajda@alwis.pl
radom@alwis.pl

Likwidacja szkody z Gefionie

Do naszej OFWCA z Nowego Sącza zgłosił się Kllient, ubezpieczony w Alwis&Secura, któremu samochód uszkodził inny kierowca, ubezpieczony w Gefion. Nie mogąc skontaktować się z Gefionem i skutecznie zgłosić szkody, poprosił o pomoc naszą OFWCA. Jak sobie radzić w takich sytuacjach?

Po czynnościach na miejscu zdarzenia poszkodowany próbował dodzwonić się na podane na polisach Gefiona numery telefonu. Przez ponad tydzień nie udało mu się dodzwonić ani na numer, na który należy zgłaszać szkody, ani do ubezpieczyciela, czyli Gefiona. Nikt się nie zgłasza.

Sprawa nie jest prosta, bo Gefion nie jest zarejestrowany w Polsce jako oddział zakładu ubezpieczeniowego, który działa w Danii. W Polsce reprezentuje go w zakresie dystrybucji ubezpieczeń jeden lub dwa podmioty. W związku z powyższym polskie organy nadzoru nie kontrolują go, także w zakresie obsługi i likwidacji szkód. Polskie zakłady ubezpieczeń nie mogą podjąć się likwidacji szkód bo nie maja podpisanej z Gefionem umowy o bezpośrednią likwidacje szkód (BLS).

Co robić? Pozostaje tylko dochodzenie odszkodowania bezpośrednio od sprawcy szkody. Polskie prawo takie rozwiązanie dopuszcza. W tym celu najlepiej skontaktować się z adwokatem, który dalej poprowadzi tę sprawę. Przypuszczam że w 100 procentach jest wygrana. Czyli ubezpieczający się w Gefionie zapłaci z własnej kieszeni. Później może dochodzić swoich roszczeń od Gefiona, przed sądem w Danii. I tutaj rodzi się pytanie. Czy warto dla niższej składki nawet o 200-300 złotych ubezpieczać się w mało znanym ZU? Teraz może go to kosztować nawet kilkanaście tysięcy złotych.

A na marginesie sprawy. Po wejściu przepisów nowej ustawy o dystrybucji ubezpieczeń (IDD) będzie to prostsze. Bo ubezpieczający się w Gefionie, z wyrokiem sądowym naprawienia szkody,  będzie mógł w postępowaniu cywilnym dochodzić roszczenia bezpośrednio od Agenta/OFWCA, która zawarła to ubezpieczenie. Bo zaoferowała mu ZU, który np. jest niesolidny, nie ma przedstawicielstwa w Polsce itd, itd. Wtedy trudno będzie udowodnić w sądzie, że Klient chciał  tylko najniższą cenę. Bo rozpoznając jego potrzeby - wymóg prawny -  powinien wziąć to pod uwagę, zaproponować "wiarygodnego" ubezpieczyciela i mieć na to dowód że klient sam  wybrał "najniższą składkę".

Warto przypomnieć trzy rzeczy: 
  • Ogólna zasada odpowiedzialności cywilnej jest taka że "każdy kto ze swojej winy  wyrządził szkodę ma obowiązek ją naprawić" i   potwierdza to art. 415 Kodeksu cywilnego.
  • Umową ubezpieczenia nie przenosimy odpowiedzialności ze sprawcy na zakład ubezpieczeniowy. Sprawca z tej odpowiedzialności nie jest zwolniony. Ubezpieczyciel przejmuje tylko za niego część lub całe ryzyko za określoną opłatą, czyli składką, i z uwzględnieniem szeregu warunków.
  • W przypadku powstania szkody z OC  poszkodowany najczęściej dochodzi roszczenia od zakładu ubezpieczeniowego z polisy sprawcy. Ale jeśli Ubezpieczyciel nie pokryje w pełni roszczenia, albo z innych przyczyn odmawia lub opóźnia spełnienie obowiązku naprawy szkody w imieniu sprawcy, to poszkodowany ma prawo dochodzić naprawienia szkody bezpośrednio od sprawcy, na zasadach ogólnych. Może dochodzić roszczeń od sprawcy i jego Ubezpieczyciela. To zależy od niego.
Praktycznie w takich przypadkach trzeba skorzystać z pomocy prawnika. Są e-sądy i sprawy trwają krótko.  Czasem szybciej niż szkodę zlikwiduje  sam zakład ubezpieczeń. Uwaga: to zmieni się po wejściu w życie przepisów o dystrybucji ubezpieczeń. Dojdzie do tego jeszcze jeden partner możliwy do pozwania: agent ubezpieczeniowy.

O autorze

dr Stanisław Kuta
dr Stanisław Kuta

Doradca Zarządu Alwis&Secura

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Serwis wykorzystuje pliki cookies służące do ułatwienia korzystania z serwisu i ulepszenia funkcjonalności. Korzystanie z naszego serwisu internetowego bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, prosimy o dokonanie zmian w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej. Kontakt

Rozumiem