Zadzwoń do nas: 18 444 28 20
Zadzwoń do nas: 18 444 28 20
Znajdź oddział
Oddziały

Alwis & Secura – Oddział Nowy Sącz
Naściszowska 11
33-300 Nowy Sącz
18 262 00 67
sacz@alwis.pl
mprusak@alwis.pl

Alwis & Secura – Oddział Katowice
ul. Żelazna 17C/10
40-851 Katowice
48 602 335 272
dbagazinski@alwis.pl
katowice@alwis.pl

Alwis & Secura – Oddział Tarnów
Szkotnik 25
33-100 Tarnów
14 656 16 38
tarnow@alwis.pl 
mlisowska@alwis.pl

Alwis & Secura – Oddział Kielce
ul. Czachowskiego 40
25-382 Kielce
41 365 16 41
ltuz@alwis.pl
kielce@alwis.pl

Alwis & Secura – Oddział Kraków
Al. 29 listopada 75/6
31-425 Kraków
12 648 03 64
krakow@alwis.pl
blyszczarz@alwis.pl 

Alwis & Secura – Oddział Rzeszów
Kopernika 18 A
35-002 Rzeszów
882 122 746
rzeszow@alwis.pl
skudyba@alwis.pl

Alwis & Secura – Oddział Radom
ul. Żwirki i Wigury 33, lok. 6
26-600 Radom
696 891 280
bgajda@alwis.pl
radom@alwis.pl

Alwis & Secura - Przedstawicielstwo Gdańsk
516 516 349
asas-bojarski@alwis.pl

Alwis & Secura - Przedstawicielstwo Wrocław
730 734 455
atchoryk@alwis.pl

Czy zarządca sukcesyjny musi mieć uprawnienia do wykonywania czynności agencyjnych?

Ciągle spływają do nas pytania dotyczące zarządcy sukcesyjnego. Poprzednie materiały znajdziecie tu i tutaj. Kolejne pytanie, które rozpracuje w tym materiale:

Co z umowami, które wznawiają się automatycznie po śmierci agenta?
Czy zarządca sukcesyjny musi mieć uprawnienia do wykonywania czynności agencyjnych?

W ubezpieczeniach obowiązkowych, przy spełnieniu określonych w ustawie wymogów (opłacona w pełni polisa, brak zmiany właściciela) polisa wznawia się automatycznie na następny rok, jeśli nie została wznowiona przez Ubezpieczonego. Oczywiście polisę taką podpisuje dany zakład ubezpieczeń. Podobnie jak klient wpłaci składkę w wysokości zaproponowanej mu w przesłanej, obowiązkowej informacji przed zakończeniem ubezpieczenia obowiązkowego. ZU także przesyła wtedy klientowi polisę. W zależności od ustaleń w umowie agencyjnej lub umowy o wykonywanie czynności agencyjnych (OFWCA), agent otrzymuje pełne wynagrodzenie, otrzymuje je w określonym procencie lub w ogóle nie otrzymuje. Dotyczy to także ubezpieczeń dobrowolnych, w których zawarta jest klauzula "automatycznej kontynuacji ubezpieczenia".

Co po śmierci agenta (jednoosobowa działalność)?

Jeśli agent ustanowił za życia zarządcę sukcesyjnego, lub po jego śmierci ustalono takiego zarządcę w formie aktu notarialnego, to należna prowizja będzie przekazywana na konto firmy agenta. Prawnie firma nadal działa bez jakiejkolwiek przerwy.

Jeśli nie ustalono w firmie (agencji) zarządcy sukcesyjnego to ZU nalicza należną prowizje, ale jej nie wypłaca, bo nie ma właściciela i prawnie firma nie działa od dnia jego śmierci.  Należne prowizje zostaną wypłacone spadkobiercom po ich ustaleniu.

Jest jeszcze inny problem. Polisy wznowione automatycznie przez ZU po dniu śmierci właściciela agencji - jeśli nie ustalono za życia zarządcy sukcesyjnego - mogą być potraktowane przez ZU jako polisy samego zakładu ubezpieczeniowego, bo prawnie umowa agencyjna wygasła z dniem śmierci. I prowizja może się nie należeć. Powołanie zarządcy sukcesyjnego w drodze notarialnej zapewnia dalsze działanie firmy, ale przerwa wystąpiła, bo zawsze trwa to od kilku do kilkunastu dni. Wszystko zależy od podejścia danego ZU i ich wewnętrznych uregulowań. Uważam jednak, że przy ustanowieniu zarządcy sukcesyjnego za życia właściciela prowizja należy się bo nie ma przerwy w działaniu firmy.

Oczywiście zarządca sukcesyjny - o czym pisałem - nie musi posiadać uprawnień do wykonywania czynności agencyjnych, jeśli nie zawiera ubezpieczeń… Kontynuacje poprzez automatyczne wznowienia są ważne a o prowizjach napisałem powyżej.

dr Stanisław Kuta
Doradca Zarządu
Alwis&Secura

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Serwis wykorzystuje pliki cookies służące do ułatwienia korzystania z serwisu i ulepszenia funkcjonalności. Korzystanie z naszego serwisu internetowego bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, prosimy o dokonanie zmian w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej. Kontakt

Rozumiem