Zadzwoń do nas: 18 444 28 20
Zadzwoń do nas: 18 444 28 20
Znajdź oddział
Oddziały

Alwis & Secura – Oddział Nowy Sącz
Naściszowska 11
33-300 Nowy Sącz
18 262 00 67
sacz@alwis.pl
mprusak@alwis.pl

Alwis & Secura – Oddział Katowice
ul. Żelazna 17C/10
40-851 Katowice
48 882 121 639
aprzybylska@alwis.pl
katowice@alwis.pl

Alwis & Secura – Oddział Tarnów
Kochanowskiego 37
33-100 Tarnów
14 656 16 38
tarnow@alwis.pl 
mlisowska@alwis.pl

Alwis & Secura – Oddział Kielce
ul. Czachowskiego 40
25-382 Kielce
41 365 16 41
ltuz@alwis.pl
kielce@alwis.pl

Alwis & Secura – Oddział Kraków
Al. 29 listopada 75/6
31-425 Kraków
12 648 03 64
krakow@alwis.pl
blyszczarz@alwis.pl 

Alwis & Secura – Oddział Rzeszów
Kopernika 18 A
35-002 Rzeszów
882 122 746
rzeszow@alwis.pl
skudyba@alwis.pl

Alwis & Secura – Oddział Radom
ul. Żwirki i Wigury 33, lok. 6
26-600 Radom
696 891 280
bgajda@alwis.pl
radom@alwis.pl

E-pojazdy nadal poza prawem?

Po ostatniej mojej informacji o problemie e-pojazdów lub jak kto woli "elektryków" oraz możliwościach i potrzebie ich ubezpieczania otrzymałem szereg zapytań, oraz próśb o interpretacje konkretnych decyzji i pomoc w rozwiązaniu spraw. Problem stał się jeszcze bardziej aktualny po potrąceniu - w ostatnich dniach - kobiety przez osobę jadącą elektryczną hulajnogą. Temat nagłośniły media, głównie z powodu, że uczestnicy tej kolizji zostali potraktowani przez policję jako piesi. Ponownie rozgorzała dyskusja na temat odpowiedzialności za szkody spowodowane przez użytkowników e-pojazdów.

Co można jeszcze do tego dodać? Jest faktem, że nadal nie mamy prawnych uregulowań związanych z użytkowaniem małych pojazdów elektrycznych a w związku z tym także kwestii odpowiedzialności. W szczególności: definicji takiego pojazdu, wymogów technicznych, jakie musi spełniać, zasad poruszania się po drogach, ulicach, ścieżkach rowerowych, przejściach itd., wieku użytkowników, wymogu posiadania kasków i wielu innych. Wtedy łatwiej będzie także ustalić odpowiedzialność za szkodę: będzie obowiązek posiadania OC komunikacyjnego lub nie i wtedy odpowiedzialność będzie najprawdopodobniej podlegała ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym. Tak jak obecnie odpowiedzialność za amatorskie użytkowanie rowerów.

Jest też faktem, że z dnia na dzień takich pojazdów nam przybywa. A szczyt nastąpi po okresie Pierwszych Komunii Świętych, ponieważ jak wiem jest to teraz "prezent TOP". Stąd sprawą pilną staje się konieczność prawnego uregulowania wszystkich problemów związanych z używaniem e-pojazdów lub jak piszą niektórzy "bike'ów". Wiadomo mi, że Ministerstwo Infrastruktury nad tym już pracuje i że za kilka tygodni powinny ukazać się już projekty uregulowań i po przejściu drogi legislacyjnej stosowne przepisy. Podobne prace prowadzi także Komisja Europejska, bo problem ten dotyczy wszystkich państw Unii. E-pojazdów przybywa, przemieszczają się z dużymi prędkościami po ścieżkach rowerowych, deptakach, chodnikach czy nawet ulicach i stanowią duże większe zagrożenie i ryzyko niż rowerzyści.

O autorze

dr Stanisław Kuta
dr Stanisław Kuta

Doradca Zarządu Alwis&Secura

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Serwis wykorzystuje pliki cookies służące do ułatwienia korzystania z serwisu i ulepszenia funkcjonalności. Korzystanie z naszego serwisu internetowego bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, prosimy o dokonanie zmian w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej. Kontakt

Rozumiem