Zadzwoń do nas: 18 444 28 20
Zadzwoń do nas: 18 444 28 20
Znajdź oddział
Oddziały

Alwis & Secura – Oddział Nowy Sącz
Naściszowska 11
33-300 Nowy Sącz
18 262 00 67
sacz@alwis.pl
mprusak@alwis.pl

Alwis & Secura – Oddział Katowice
ul. Żelazna 17C/10
40-851 Katowice
48 882 121 639
aprzybylska@alwis.pl
katowice@alwis.pl

Alwis & Secura – Oddział Tarnów
Kochanowskiego 37
33-100 Tarnów
14 656 16 38
tarnow@alwis.pl 
mlisowska@alwis.pl

Alwis & Secura – Oddział Kielce
ul. Czachowskiego 40
25-382 Kielce
41 365 16 41
ltuz@alwis.pl
kielce@alwis.pl

Alwis & Secura – Oddział Kraków
Al. 29 listopada 75/6
31-425 Kraków
12 648 03 64
krakow@alwis.pl
blyszczarz@alwis.pl 

Alwis & Secura – Oddział Rzeszów
Kopernika 18 A
35-002 Rzeszów
882 122 746
rzeszow@alwis.pl
skudyba@alwis.pl

Alwis & Secura – Oddział Radom
ul. Żwirki i Wigury 33, lok. 6
26-600 Radom
696 891 280
bgajda@alwis.pl
radom@alwis.pl

mDowód w ubezpieczeniach

Ciągle coś zmienia się w otoczeniu prawnym w naszej działalności dystrybucyjnej. Musimy dostosowywać się do nowej sytuacji. Trzeba o tym wiedzieć, a jeśli zajdzie taka potrzeba, to stosować w praktyce. Taką zmianę wprowadzają nowe uregulowania wprowadzone w nowej wersji aplikacji "mObywatel" obowiązujące w praktyce od 14 lipca 2023 roku. Bo od tego dnia każda osoba posiadająca obywatelstwo polskie i korzystająca z rządowej aplikacji mObywatel, posiada dostęp do mobilnej wersji swojego dowodu osobistego i może się nim posługiwać.  Przepisy zrównują pod względem prawnym dokumenty obsługiwane w aplikacji mObywatel z dokumentami tożsamości (dowodami osobistymi) posiadanymi w tradycyjnej formie. Zamieszczony mDowód w aplikacji  mObywatel, to dokument mobilny stwierdzający tożsamość i obywatelstwo polskie użytkownika tej aplikacji na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Dokument umożliwia więc weryfikację osoby przy wzajemnej fizycznej obecności stron np. postępowania administracyjnego, zawarcia umowy itd..

Jakie zmiany wprowadza to do dystrybucji ubezpieczeń?

Każdy dystrybutor ubezpieczeń (agent/OFWCA) w określonych sytuacjach, w szczególności przy zawieraniu ubezpieczeń życiowych - ale nie tylko - ma obowiązek identyfikacji klienta (Ubezpieczającego) oraz weryfikacji jego tożsamości. Tradycyjnie robimy to poprzez okazanie dowodu osobistego. Obecnie - po wprowadzeniu "mDowodu", klient może nam przedstawić taki elektroniczny dowód i my mamy obowiązek go uwzględnić zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.

Musimy jednak pamiętać, że w mDowodzie seria i numer mDowodu (tzw. CAN) różnią się od numeru tradycyjnego dowodu osobistego. Po prostu są inne i składają się z czterech liter i pięciu cyfr, czyli z łącznie z 9 znaków. CAN  jest zapisany na awersie (pierwszej stronie mDowodu) oraz na rewersie (drugiej stronie) jako kod kreskowy. Numer ten zabezpiecza e-dowód przed odczytaniem danych przez osoby nieuprawnione i jest potrzebny do korzystania z elektronicznych  funkcji tego dowodu, ale w  aplikacji mDowód znajduje się numer dowodu osobistego tej osoby. I  przy identyfikacji osoby dla celów ubezpieczeniowych, na podstawie  mDowodu we wniosku wpisujemy serie i numer dowodu osobistego, a nie numer CAN.

Weryfikacja tożsamości z użyciem mDowodu: procedura i metody

Czyli, jeśli klient będzie chciał skorzystać z mDowodu do potwierdzenia swojej tożsamości, należy dokonać weryfikacji tożsamości w oparciu o ten dokument, zgodnie z ogólnie przyjętymi zasadami. Podstawową metodą weryfikacji jest metoda wizualna, którą stosujemy dotychczas przy sprawdzaniu tradycyjnego dowodu osobistego i innych dokumentów. Polega ona na sprawdzeniu najważniejszych elementów: fotografii (porównanie wizerunku twarzy), danych osobowych, hologramu, oraz daty ostatniej aktualizacji danych, która jest pokazywana na zegarze pokazującym aktualną datę i godzinę oraz ruchomego elementu graficznego znajdującego się na każdym mDowodzie. Te dwa ostatnie elementy potwierdzają, że okazujący korzysta faktycznie z programu mObywatel, a nie np. kopii mDowodu zgranej do telefonu. Tak przeprowadzona weryfikacja pozwala na potwierdzenie autentyczności prezentowanego agentowi  dokumentu elektronicznego mDowodu. W razie wątpliwości - zwłaszcza przy dużych ubezpieczeniach (z działu I, grupa 3) - należy dodatkowo sprawdzać tożsamość poprzez okazanie (wyświetlenie) certyfikatu mObywatel lub za pomocą skanera kodów QR.

Podsumowanie

Reasumując, zmiany nie są duże, ale wymagają szczególnego zwrócenia uwagi na autentyczność okazywanego mDowodu przy weryfikacji tożsamości. W dokumentacji ubezpieczeniowej posługujemy się dalej numerem dowodu osobistego (seria i nr), który jak już wspomniałem, jest zawarty na pierwszej stronie mDowodu. Poszczególne ZU mogą wprowadzić inne uregulowania wewnętrzne i wtedy maja one pierwszeństwo w stosowaniu przed zasadami ogólnymi przedstawionymi powyżej.

O autorze

dr Stanisław Kuta
dr Stanisław Kuta

Doradca Zarządu Alwis&Secura

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Serwis wykorzystuje pliki cookies służące do ułatwienia korzystania z serwisu i ulepszenia funkcjonalności. Korzystanie z naszego serwisu internetowego bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, prosimy o dokonanie zmian w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej. Kontakt

Rozumiem