Zadzwoń do nas: 18 444 28 20
Zadzwoń do nas: 18 444 28 20
Znajdź oddział
Oddziały

Alwis & Secura – Oddział Nowy Sącz
Naściszowska 11
33-300 Nowy Sącz
18 262 00 67
sacz@alwis.pl
mprusak@alwis.pl

Alwis & Secura – Oddział Katowice
ul. Żelazna 17C/10
40-851 Katowice
48 882 121 639
aprzybylska@alwis.pl
katowice@alwis.pl

Alwis & Secura – Oddział Tarnów
Kochanowskiego 37
33-100 Tarnów
14 656 16 38
tarnow@alwis.pl 
mlisowska@alwis.pl

Alwis & Secura – Oddział Kielce
ul. Czachowskiego 40
25-382 Kielce
41 365 16 41
ltuz@alwis.pl
kielce@alwis.pl

Alwis & Secura – Oddział Kraków
Al. 29 listopada 75/6
31-425 Kraków
12 648 03 64
krakow@alwis.pl
blyszczarz@alwis.pl 

Alwis & Secura – Oddział Rzeszów
Kopernika 18 A
35-002 Rzeszów
882 122 746
rzeszow@alwis.pl
skudyba@alwis.pl

Alwis & Secura – Oddział Radom
ul. Żwirki i Wigury 33, lok. 6
26-600 Radom
696 891 280
bgajda@alwis.pl
radom@alwis.pl

Rozpoczęcie roku szkolnego z myślą o bezpieczeństwie: ubezpieczenie od Następstw Nieszczęśliwych Wypadków

Podczas rozmowy jeden z naszych współpracowników stwierdził: "Kiedyś to było dobrze. Robiło się ubezpieczenia dzieci w szkole i było dobrze. Teraz to trzeba się napocić, aby zorientować się w tych wszystkich ofertach, które posiadamy."  I jest to prawda, bo prawie każdy zakład ubezpieczeń posiada już ubezpieczenia szkolne - ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) w wielu wariantach i konfiguracjach zakresowych oraz  cenowych. I każdy dystrybutor ubezpieczeń - agent/OFWCA -  powinien je znać, aby w wyniku przeprowadzenia rozpoznania potrzeb klienta (APK) zaproponować najlepiej dopasowane ubezpieczenie do faktycznych potrzeb (zagrożeń) ubezpieczonych, czyli dzieci i młodzieży.

Ważne aspekty ubezpieczenia NNW szkolne przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego

Przed nami rozpoczęcie nowego roku szkolnego. To także czas wzmożonego zainteresowania ubezpieczeniami, które umownie nazywamy "szkolnymi".  I prawie każdy dystrybutor będzie te ubezpieczenia zawierał, dobierał najlepsze do wymagań klienta i sam proponował najlepsze zakresy, ale musi je znać. Dobrze znać, bo niektóre zakresy są na pierwszy rzut oka podobne, ale jednak inne. Te drobne szczegóły są właśnie po to, aby ubezpieczenie najlepiej dopasować do faktycznych potrzeb i aktywności także poza szkolnej ucznia.

"NNW szkolne", to głównie ochrona przed skutkami nieszczęśliwych wypadków związanych z uszkodzeniem ciała lub śmiercią osoby ubezpieczonej. Ubezpieczenia te zawierane są zbiorczo  jeszcze w wielu szkołach, chociaż same szkoły za to nie odpowiadają. Są to w zasadzie ubezpieczenia podstawowe i niestety z niskimi sumami ubezpieczenia. Mamy przypadki, że ubezpieczenia bardziej rozwinięte są zawierane dla poszczególnych klas, dostosowane do ich specyfiki np. klas wojskowych, sportowych, zawodowych - poszczególnych branż zawodowych, aktywności uczniów itd.

Indywidualne ubezpieczenia dzieci i młodzieży

Mocno rozwinęły się także indywidualne ubezpieczenia dzieci i młodzieży, gdzie polisa występuje w kilku wariantach. Istnieje możliwość dobrania ubezpieczenia - zakresu, wysokości sumy ubezpieczenia - do indywidualnych potrzeb określanych najczęściej przez rodziców. Ubezpieczenia te zawieramy u pośredników ubezpieczeniowych lub bezpośrednio w zakładach ubezpieczeniowych drogą elektroniczną. I są to już najczęściej przygotowane gotowe pakiety. Ja zachęcam zawsze do korzystania z pomocy agentów, którzy pomogą wybrać najlepiej optymalne ubezpieczenie, uwzględniające wszystkie aktywności ubezpieczonych dzieci i w dobrej realnie cenie. W każdym przypadku - zakupu bezpośredniego lub u agenta - należy dokładnie analizować zakresy ubezpieczenia, wyłączenia, interpretacje zdarzeń. To już standard, że ubezpieczenie takie obejmuje 24 godziny we wszystkich dniach roku. Ale warto to sprawdzić oraz zasięg terytorialny: Polska, Europa (UE), a może i świat.

Wypadki w szkolnym ubezpieczeniu NNW: realna potrzeba ochrony

Wbrew ogólnemu przekonaniu wypadków i wypłaconych odszkodowań z tego ubezpieczenia jest bardzo dużo. Oczywiście są one w zasadzie niższe, ale zdarzają się także bardzo poważne, wymagające długiego leczenia, często w szpitalu, rehabilitacji itd. co wiąże się z wysokimi kosztami. Według statystyk w roku szkolnym 2021/22 na terenie placówek oświatowych (głównie szkół) wydarzyło się ponad 4500 wypadków. Wystąpiły one głównie w szkołach podstawowych: na salach gimnastycznych, zajęciach WF i korytarzach podczas przerw. Wśród zdarzeń dominowały: zwichnięcia, złamania i pęknięcia kości, urazy zębów oraz zmiażdżenia kończyn.

Z danych statystycznych wynika też, że ok. 70% zdarzeń i wypłaconych odszkodowań dotyczy wypadków powstałych poza szkołą. Dominują tutaj: indywidualna aktywność sportowa i treningi sportowe, jazda na rowerach i hulajnogach, wypadki podczas wypoczynku (np. w górach) oraz tzw. wypadki w życiu codziennym. Nie można pominąć tutaj także wypadków drogowych z udziałem dzieci i młodzieży. Według danych KG Policji w 2022 roku, doszło do ponad 1800 wypadków (więcej rannych) z udziałem dzieci do lat 14, z czego 53 dzieci zmarło.

Ważność ubezpieczeń dla dzieci

Już tylko te wybrane dane pokazują, jak ważne są dobrze dobrane ubezpieczenia wypadkowe dla dzieci i młodzieży. Każdy pośrednik ubezpieczeniowy powinien być dobrze przygotowany do zawierania tych ubezpieczeń. Każdy pośrednik ma praktyczne możliwości ich rozwoju, bo posiada znajomych, rodzinę, sąsiadów, którzy posiadają dzieci. Te ubezpieczenia - często o małej składce - są bardzo dobrym punktem wyjścia do pozyskania klienta do innych ubezpieczeń. Trzeba skrupulatnie stosować zasady i narzędzia crossselingu. Nie podzielam stanowiska jednego agenta, który stwierdził "Wolę ubezpieczyć jeden dobry pojazd w komunikacji (OC i AC) niż  zrobić 100 ubezpieczeń szkolnych. Mniej roboty, a prowizja wyższa." Ale w naszej pracy, misji agenta/OFWCA,  nie tylko prowizja jest najważniejsza. Mamy dbać o zaspokojenie wszystkich potrzeb ubezpieczeniowych naszych klientów bez względu na wysokość składki z danego ubezpieczenia. Zaręczam, że ten dystrybutor, który zrobi te 100 ubezpieczeń szkolnych po dwóch latach będzie znacznie silniejszy, będzie posiadał co najmniej kilkudziesięciu nowych, zadowolonych klientów i ustabilizowany portfel. A to ubezpieczenie pojazdu - jest płynne - i często przechodzi do innego agenta.

O autorze

dr Stanisław Kuta
dr Stanisław Kuta

Doradca Zarządu Alwis&Secura

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Serwis wykorzystuje pliki cookies służące do ułatwienia korzystania z serwisu i ulepszenia funkcjonalności. Korzystanie z naszego serwisu internetowego bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, prosimy o dokonanie zmian w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej. Kontakt

Rozumiem