Zadzwoń do nas: 18 444 28 20
Zadzwoń do nas: 18 444 28 20
Znajdź oddział
Oddziały

Alwis & Secura – Oddział Nowy Sącz
Naściszowska 11
33-300 Nowy Sącz
18 262 00 67
sacz@alwis.pl
mprusak@alwis.pl

Alwis & Secura – Oddział Katowice
ul. Żelazna 17C/10
40-851 Katowice
48 602 335 272
dbagazinski@alwis.pl
katowice@alwis.pl

Alwis & Secura – Oddział Tarnów
Szkotnik 25
33-100 Tarnów
14 656 16 38
tarnow@alwis.pl 
mlisowska@alwis.pl

Alwis & Secura – Oddział Kielce
ul. Czachowskiego 40
25-382 Kielce
41 365 16 41
ltuz@alwis.pl
kielce@alwis.pl

Alwis & Secura – Oddział Kraków
Al. 29 listopada 75/6
31-425 Kraków
12 648 03 64
krakow@alwis.pl
blyszczarz@alwis.pl 

Alwis & Secura – Oddział Rzeszów
Kopernika 18 A
35-002 Rzeszów
882 122 746
rzeszow@alwis.pl
skudyba@alwis.pl

Alwis & Secura – Oddział Radom
ul. Żwirki i Wigury 33, lok. 6
26-600 Radom
696 891 280
bgajda@alwis.pl
radom@alwis.pl

Alwis & Secura - Przedstawicielstwo Gdańsk
516 516 349
asas-bojarski@alwis.pl

Alwis & Secura - Przedstawicielstwo Wrocław
730 734 455
atchoryk@alwis.pl

Stosunek zarządcy sukcesyjnego do pracownika agenta i OFWCA Alwisa

Cieszymy się, że nasze artykuły pomogły Wam w podjęciu bardzo ważnych decyzji związanych ze sprawnym działaniem agencji. Poprzednie materiały znajdziecie tutaj.

A dziś nasz ekspert dr Stanisław Kuta, Doradca Zarządu Alwis&Secura rozpracowuje wątpliwości przesłane przez naszego czytelnika:

Jestem agentem i współpracuję bezpośrednio z 4 zakładami ubezpieczeń. Jednocześnie jestem OFWCA w Alwis&Secura gdzie zawieram ubezpieczenia majątkowe i życiowe aż w 9 zakładach ubezpieczeniowych. Jestem też OFWCA w innej multiagencji gdzie mam jeden ZU.  Sam zawieram ubezpieczenia, posiadam 2 biura ubezpieczeń i zatrudniam 6 pracowników.  Po publikacjach Pana ustanowiłem zarządcę sukcesyjnego, o którym wcześniej wcale nie wiedziałem. Teraz wiem jak bardzo jest to potrzebne.  Interesuje mnie jeszcze czy istnieje różnica w postępowaniu zarządcy w stosunku do moich pracowników jako agenta i OFWCA Alwisa?

Temat na ogół prosty, ale posiada kilka szczegółowych problemów. I wymaga innego podejścia w działaniu zarządcy sukcesyjnego.  Wynika to z usytuowania prawnego zatrudnionych: pracowników i OFWCA Alwisa.

Sytuacja ta przedstawia się następująco:

  • Agent posiada podpisaną umowę agencyjną z zakładem ubezpieczeń i działa na podstawie otrzymanego od tego ZU pełnomocnictwa, które jest nieprzenaszalne. Czyli swoim zatrudnionym pracownikom wydaje upoważnienia do wykonywania czynności agencyjnych, które stanowią podstawę do zawierania ubezpieczeń w jego imieniu. W razie śmierci właściciela jeśli nie ma ustalonego zarządcy sukcesyjnego to w momencie śmierci,  upoważnienia te tracą moc prawną. Czyli nie wolno zawierać ubezpieczeń. Przy ustaleniu zarządcy sukcesyjnego za życia nic się nie zmienia, upoważnienia dalej obowiązują.
  • Jeśli agent jest OFWCA Alwisa to sam działa na podstawie takiego upoważnienia Zarządu. Wszyscy zatrudnieni pracownicy, są wpisani do umowy o wykonywanie czynności agencyjnych tego Agenta i posiadają wydane oddzielne upoważnienia Zarządu Alwisa do wykonywania czynności agencyjnych w każdym ZU.  W momencie śmierci właściciela agencji, upoważnienia te nie wygasają i pracownicy mogą dalej legalnie zawierać ubezpieczenia - z upoważnienia agenta. Oddzielną sprawą jest natomiast problem rozliczeń i wypłaty prowizji, dalej firmie "w spadku" przy powołaniu zarządcy lub po ustanowieniu zarządcy w drodze notarialnej a w ostateczności spadkobiercom.  Ale zdarza się w innych multiagencjach że upoważnienie jest wydawane przez agenta tylko właścicielowi agencji, a ten wydaje sam dalsze upoważnienia swoim pracownikom. Wtedy ma zastosowanie sytuacja opisana w punkcie powyżej.

Z praktyki wiem, że wielu agentów nie dopełnia formalności prawnych i nie wydaje upoważnień do wykonywania czynności agencyjnych swoim pracownikom. Wtedy ich działanie, pomimo że w imieniu agenta jest bezprawne, bo osoba zawierająca ubezpieczenia -  szerzej, wykonująca czynności agencyjne - nie spełnia wymogów określonych w ustawie o dystrybucji ubezpieczeń. Oczywiście każdy taki pracownik (wykonujący czynności agencyjne zgodnie z ustawą IDD) musi spełniać określone wymogi, uzyskać uprawnienia i być zarejestrowana w UKNF jako OFWCA.

dr Stanisław Kuta
Doradca Zarządu
Alwis&Secura

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Serwis wykorzystuje pliki cookies służące do ułatwienia korzystania z serwisu i ulepszenia funkcjonalności. Korzystanie z naszego serwisu internetowego bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, prosimy o dokonanie zmian w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej. Kontakt

Rozumiem