Zadzwoń do nas: 18 444 28 20
Zadzwoń do nas: 18 444 28 20
Znajdź oddział
Oddziały

Alwis & Secura – Oddział Nowy Sącz
Naściszowska 11
33-300 Nowy Sącz
18 262 00 67
sacz@alwis.pl
mprusak@alwis.pl

Alwis & Secura – Oddział Katowice
ul. Żelazna 17C/10
40-851 Katowice
48 602 335 272
dbagazinski@alwis.pl
katowice@alwis.pl

Alwis & Secura – Oddział Tarnów
Szkotnik 25
33-100 Tarnów
14 656 16 38
tarnow@alwis.pl 
mlisowska@alwis.pl

Alwis & Secura – Oddział Kielce
ul. Czachowskiego 40
25-382 Kielce
41 365 16 41
ltuz@alwis.pl
kielce@alwis.pl

Alwis & Secura – Oddział Kraków
Al. 29 listopada 75/6
31-425 Kraków
12 648 03 64
krakow@alwis.pl
blyszczarz@alwis.pl 

Alwis & Secura – Oddział Rzeszów
Kopernika 18 A
35-002 Rzeszów
882 122 746
rzeszow@alwis.pl
skudyba@alwis.pl

Alwis & Secura – Oddział Radom
ul. Żwirki i Wigury 33, lok. 6
26-600 Radom
696 891 280
bgajda@alwis.pl
radom@alwis.pl

Przedstawicielstwo Alwis & Secura – Gdańsk
516 516 349
asas-bojarski@alwis.pl

Ubezpieczanie kar – tak zwane polisy karnoskarbowe

"Mój wieloletni klient pyta mnie czy można ubezpieczyć się od kar finansowych nakładanych przez państwowe urzędy: np. ZUS, PIP lub fiskusa?"

Co do zasady nakładane kary nie powinny być ubezpieczane. Kara ma być dotkliwa dla ukaranego i przez niego zapłacona. Ale niektóre zakłady ubezpieczeń obejmują ubezpieczenia kar. Obejmują je ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, czasami w ubezpieczeniach majątkowych. Wynika to między innymi z charakteru niektórych kar, które mają jakby charakter "losowy" w wielu wypadkach niezależny od samego ukaranego podmiotu, nakładane jakby z mocy samego prawa.  W obowiązkowych ubezpieczeniach OC wyłączone są zawsze kary umowne.

W ostatnim okresie czasu - może także na wskutek pandemii - wiele podmiotów wykazuje zainteresowanie ubezpieczaniem "sankcji finansowych" nakładanych np. przez urzędy skarbowe, inspekcje pracy lub inspekcję sanitarną oraz ZUS. Specjaliści wyjaśniają, że jest to spowodowane głównie bardzo skomplikowanym systemem prawno-podatkowym oraz wieloma niejasnościami przy rozliczaniu pomocy publicznej udzielanej w związku z ograniczeniami skutków pandemii. oraz działań antykryzysowych.

Jeśli chodzi o takie ubezpieczenia, nazwijmy je "polisami karnoskarbowymi' to według mojej wiedzy prowadzą je obecnie tylko dwaj ubezpieczyciele: AXA i Allianz. Ale np. prowadzący biura rachunkowe mogą się ubezpieczyć od takich ryzyk w swoich ubezpieczeniach odpowiedzialności cywilnej zawodowej, poprzez wprowadzenie tzw. klauzul: kadrowej obejmującej także obowiązki wobec ZUS, inspekcji pracy oraz skarbowej. W każdym przypadku zgłoszenia potrzeby klienta na takie ubezpieczenie należy pytać o nie zakłady ubezpieczeniowe. Bo mają one w swoim portfelu takie ubezpieczenia, choć nie nazywane jako karnoskarbowe. Można je włączać (dokładać) do zawieranych innych ubezpieczeń w formie oddzielnych klauzul lub dodatkowych zapisów w polisie ubezpieczenia (kary środowiskowe, wspomniane kary pracowniczo- płacowe czy podatkowe).

Wszystkie takie ubezpieczenia - samodzielne lub rozszerzane poprzez klauzule spełniają trzy podstawowe funkcje:

  • Funkcja odszkodowawcza, czyli refundacja nałożonej grzywny w całości lub części.
  • Funkcja obronna, sfinansowanie adwokata lub doradców podczas postawienia zarzutów karnoskarbowych, celnych itd.
  • Funkcja ochronno-pomocowa, pokrycie kosztów pomocy prawnej (specjalistów, kancelarii prawnych, doradców) w sprawach także poza-skarbowych np. błędne rozliczenie pomocy publicznej, nieterminowe rozliczenie lub nieprawidłowe dokumentowanie środków otrzymanych w ramach  tarczy antykryzysowej.

Uważam, że w najbliższym okresie czasu zainteresowanie takimi ubezpieczeniami znacznie wzrośnie i że inni ubezpieczyciele wprowadza takie produkty w różnych wariantach i zakresach.

dr Stanisław Kuta
Doradca Zarządu
Alwis&Secura

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Serwis wykorzystuje pliki cookies służące do ułatwienia korzystania z serwisu i ulepszenia funkcjonalności. Korzystanie z naszego serwisu internetowego bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, prosimy o dokonanie zmian w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej. Kontakt

Rozumiem