Zadzwoń do nas: 18 444 28 20
Zadzwoń do nas: 18 444 28 20
Znajdź oddział
Oddziały

Alwis & Secura – Oddział Nowy Sącz
Naściszowska 11
33-300 Nowy Sącz
18 262 00 67
sacz@alwis.pl
mprusak@alwis.pl

Alwis & Secura – Oddział Katowice
ul. Żelazna 17C/10
40-851 Katowice
48 882 121 639
aprzybylska@alwis.pl
katowice@alwis.pl

Alwis & Secura – Oddział Tarnów
Kochanowskiego 37
33-100 Tarnów
14 656 16 38
tarnow@alwis.pl 
mlisowska@alwis.pl

Alwis & Secura – Oddział Kielce
ul. Czachowskiego 40
25-382 Kielce
41 365 16 41
ltuz@alwis.pl
kielce@alwis.pl

Alwis & Secura – Oddział Kraków
Al. 29 listopada 75/6
31-425 Kraków
12 648 03 64
krakow@alwis.pl
blyszczarz@alwis.pl 

Alwis & Secura – Oddział Rzeszów
Kopernika 18 A
35-002 Rzeszów
882 122 746
rzeszow@alwis.pl
skudyba@alwis.pl

Alwis & Secura – Oddział Radom
ul. Żwirki i Wigury 33, lok. 6
26-600 Radom
696 891 280
bgajda@alwis.pl
radom@alwis.pl

Zamieszczanie zdjęć krewnych w internecie w świetle prawa

Pytanie zgoła niezwiązane z ubezpieczeniami, ale wzbudzające duże zainteresowanie na spotkaniu "dystrybutorów" w którym uczestniczyłem.

Czy dziadkowie lub krewni bez zgody rodziców dziecka mogą zamieszczać zdjęcia, i publikować je w serwisach społecznościowych. Chodzi o zdjęcia z imprez rodzinnych, wspólnych wyjazdów itd.

Problemu tego nie obejmują przepisy o ochronie danych osobowych (RODO), a regulują to przepisy Kodeksu cywilnego oraz prawa rodzinnego, bo dotyczą prawa do prywatności. Zgodnie z zasadami ogólnymi prawa, za prywatność dzieci - do ich pełnoletności - odpowiadają opiekunowie prawni a tymi są w zdecydowanej większości rodzice. A więc zgodnie z tym prawem to rodzice, a nie dziadkowie lub inni członkowie rodziny decydują o rozpowszechnieniu wizerunku dzieci w serwisach (na forach) społecznościowych, internetowych. Bo oni są ustawowymi przedstawicielami dzieci i dzieci pozostają pod ich władzą rodzicielską. Warto wiedzieć, że jeśli dziecko pozostaje pod władzą rodzicielską obojga rodziców, to każde z nich może działać samodzielnie jako "ustawowy przedstawiciel tego dziecka". Czyli w tej sprawie, każdy z rodziców samodzielnie może podjąć decyzję o umieszczeniu wizerunku ich dziecka na forum społecznościowym lub w internecie. Jeśli rodzice mają odmienne zdanie w tej sprawie i nie uzgodnią wspólnego stanowiska, to sprawę powinien rozstrzygnąć właściwy miejscowo Sąd Rodzinny.

Zgodnie z polskim prawem, każdemu z nas, a więc także dziecku przysługuje tzw. prawo do wizerunku i to prawo zgodnie z Kodeksem cywilnym jest jednym z dóbr osobistych każdego człowieka. Tak więc wizerunek dziecka jest chroniony prawem. I to rodzicom właśnie (lub innym opiekunom prawnym) ustawodawca powierzył obowiązek dbania oto ich dobro, dobro wizerunku i to do uzyskania pełnoletności. Trzeba też pamiętać, że prawo do prywatności jest także jednym z ważnych praw człowieka przestrzeganym we wszystkich krajach UE.

Warto także brać pod uwagę warunki życia codziennego. Rodzina, dziadkowie mogą wykorzystać zdjęcia dzieci (także osób dorosłych) w prywatnej, e-mailowej korespondencji lub na swoim prywatnym profilu. Ale umieszczenie na profilu społecznościowym ogólnie dostępnym, wymaga raczej zgody samych zainteresowanych lub rodziców dziecka. Na pewno trzeba te osoby o tym poinformować. To ważne, bo nie wszystkie dzieci - ale także osoby dorosłe - chcą, aby ich zdjęcia np. z kąpieli, wędrówki, konsumpcji itd. były dostępne dla wszystkich. Natomiast jeśli nie otrzymamy zgody to nie wolno nam zdjęć zamieszczać, a jeśli ktoś zażąda usunięcia zamieszczonych już zdjęć, to musimy to bezwzględnie zrobić. Warto także pamiętać, żeby pytać o zgodę na publikację zdjęć dorastające dzieci - jeszcze nie pełnoletnie - bo ich zdanie może być diametralnie różne od rodziców, formalnie jeszcze odpowiadających prawnie.

Trzeba pamiętać, że zdjęcia umieszczone w internecie są dostępne dla wszystkich i mogą być wykorzystane przez różne osoby dla różnych, także niecnych celów.

Jeśli prawo do wizerunku jest naruszane i nie zmienia się zachowanie osób np. zdjęcia zamieszczających pomimo wezwania (najlepiej na piśmie), to zawsze sprawy takie rozstrzygają sądy powszechne a w przypadku dzieci sądy rodzinne.

O autorze

dr Stanisław Kuta
dr Stanisław Kuta

Doradca Zarządu Alwis&Secura

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Serwis wykorzystuje pliki cookies służące do ułatwienia korzystania z serwisu i ulepszenia funkcjonalności. Korzystanie z naszego serwisu internetowego bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, prosimy o dokonanie zmian w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej. Kontakt

Rozumiem