Zadzwoń do nas: 18 444 28 20
Zadzwoń do nas: 18 444 28 20
Znajdź oddział
Oddziały

Alwis & Secura – Oddział Nowy Sącz
Naściszowska 11
33-300 Nowy Sącz
18 262 00 67
sacz@alwis.pl
mprusak@alwis.pl

Alwis & Secura – Oddział Katowice
ul. Żelazna 17C/10
40-851 Katowice
48 602 335 272
dbagazinski@alwis.pl
katowice@alwis.pl

Alwis & Secura – Oddział Tarnów
Szkotnik 25
33-100 Tarnów
14 656 16 38
tarnow@alwis.pl 
mlisowska@alwis.pl

Alwis & Secura – Oddział Kielce
ul. Czachowskiego 40
25-382 Kielce
41 365 16 41
ltuz@alwis.pl
kielce@alwis.pl

Alwis & Secura – Oddział Kraków
Al. 29 listopada 75/6
31-425 Kraków
12 648 03 64
krakow@alwis.pl
blyszczarz@alwis.pl 

Alwis & Secura – Oddział Rzeszów
Kopernika 18 A
35-002 Rzeszów
882 122 746
rzeszow@alwis.pl
skudyba@alwis.pl

Alwis & Secura – Oddział Radom
ul. Żwirki i Wigury 33, lok. 6
26-600 Radom
696 891 280
bgajda@alwis.pl
radom@alwis.pl

Alwis & Secura - Przedstawicielstwo Gdańsk
516 516 349
asas-bojarski@alwis.pl

Alwis & Secura - Przedstawicielstwo Wrocław
730 734 455
atchoryk@alwis.pl

Zdrowotne ubezpieczenia komplementarne w Polsce?

W polskim systemie zdrowotne ubezpieczenia komplementarne nie są znane. Ale w dobie utrudnionego dostępu do opieki zdrowotnej spotęgowanego pandemią koronawirusa zaczyna się zainteresowanie tymi polisami. Klienci wymagają coraz lepszych sposobów zapewnienia ich ochrony zdrowia.

Co obejmuje zdrowotne ubezpieczenie komplementarne?

Generalnie można powiedzieć, że zdrowotne ubezpieczenie komplementarne, to bardzo rozszerzone ubezpieczenie obejmujące nie tylko leczenie ambulatoryjne - jak większość naszych ubezpieczeń zdrowotnych - czy podstawowe szpitalne, ale leczenie wykorzystujące innowacyjne metody leczenia, nowoczesne leki i wyroby medyczne często nie refundowane ze środków publicznych - u nas NFZ. Czyli inaczej mówiąc ubezpieczenie ma gwarantować dostęp do nowoczesnych technologii medycznych i leków, a więc bardzo kosztownego leczenia.

W założeniach powinno to być leczenie często uzupełniające leczenie w szpitalach publicznych lub prywatnych.

PRZYKŁAD:
Pacjent leczy się na raka w szpitalu publicznym, wyczerpano już możliwości jego leczenia wtedy z ubezpieczenia komplementarnego można dostarczyć mu najnowsze skuteczne leki, preparaty i dalej leczyć w tym szpitalu. Można mu zapewnić dodatkową drugą konsultację najlepszych specjalistów z danej dziedziny z kraju i zza granicy. Często mogą to być innowacyjne metody leczenia u nas nie stosowane i nie objęte refundacją NFZ.  I właśnie tym mają się zająć ubezpieczyciele oferujący ubezpieczenia komplementarne.

Podałem tylko przykłady, bo dopiero praktyka i konkretne rozwiązania OWU pokażą, jak to będzie funkcjonowało. Przełamać trzeba będzie utarte schematy a nawet uprzedzenia np. do komplementarnego leczenia publiczno-ubezpieczeniowego, kiedy w publicznym szpitalu (lub innym) będzie się leczyło za środki z ubezpieczenia. Ważne też będzie jakie technologie medyczne i leki będzie obejmowało takie ubezpieczenie, jaka będzie jego cena i szczegółowe warunki ubezpieczenia np. okresy karencji itd

To coś nowego, coś co jest oczekiwane i było sygnalizowane przez klientów oraz agentów. Czekają na to także pracodawcy, aby zapewnić dodatkowy bonus dla swoich pracowników. Ponieważ w okresie koronawirusa na pierwsze miejsce wśród bonusów pozapłacowych wysunęły się ubezpieczenia zdrowotne. Pracodawcy będą mogli zabezpieczyć swoich pracowników nie tylko w zakresie podstawowej opieki medycznej - tak jak mamy to teraz - ale również w zakresie gwarantowanych w ubezpieczeniach dostępów do nowoczesnego leczenia na światowym poziomie. W zależności od zakresu, takie leczenie może obejmować także rehabilitacje, dostarczenie i dopasowanie protez bionicznych rąk i nóg oraz inne urządzenia wspomagające i ułatwiające życie.

Wychodząc z doświadczeń innych państw, można przyjąć, że także sposób akwirowania ubezpieczenia nie będzie skomplikowany np. poprzez wypełnienie ankiety liczącej np. kilkaset pytań.

Czy można już kupić takie ubezpieczenie w Polsce?

Tak jak już wspomniałem w Polsce nie mamy jeszcze doświadczeń z tymi ubezpieczeniami. Poszczególni ubezpieczyciele próbują wprowadzać do posiadanych już ubezpieczeń pewne tylko elementy z ubezpieczeń komplementarnych. Bardziej kompleksowe takie ubezpieczenia prowadzi już jedna spółka z Grupy Allianz: AWP P&C Oddział w Polsce (Mondial Assistance) oraz powstała nowa spółka Laven SA, która ma się specjalizować w oferowaniu tylko tych ubezpieczeń. Uważam także że polscy ubezpieczyciele nie pozostaną w tyle.

Medycyna rozwija się obecnie najszybciej w swojej historii. Nowe choroby, pandemie, ale także rozwój elektroniki, robotyki i podobnych dziedzin nauki i życia stwarzają nowe możliwości ich zastosowania dla ratowania życia i zdrowia człowieka.  Innowacyjne leki, wyroby medyczne, w tym roboty, pozwalają znacznie wydłużyć życie i poprawić jego jakość. Coraz więcej chorób, niewydolności organów czy uszczerbków na zdrowiu można już skutecznie leczyć. I w tym mają pomóc ubezpieczenia komplementarne, rozwijane ponad podziałami (publiczno-ubezpieczeniowymi), granicami państw oraz podziałami i oporami organizacyjno-biurokratycznymi.

dr Stanisław Kuta
Doradca Zarządu
Alwis&Secura

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Serwis wykorzystuje pliki cookies służące do ułatwienia korzystania z serwisu i ulepszenia funkcjonalności. Korzystanie z naszego serwisu internetowego bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, prosimy o dokonanie zmian w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej. Kontakt

Rozumiem